Tuż przed szczytem klimatycznym COP28, który trwa w Dubaju organizacja Oxfam opublikowała swój najnowszy
raport
dotyczący równości klimatycznej. Wynika z niego, że
1% najbogatszych emituje tyle samo CO2 co 2/3 ludzkości.
Raport dotyczy 2019 roku, oparty jest na danych Sztokholmskiego Instytutu Środowiska i prezentuje emisję gazów cieplarnianych w różnych grupach dochodowych. Pokazuje wyraźną różnicę pomiędzy śladem węglowym najbogatszych a większości ludzi na całym świecie.
Według Oxfam
1% najbogatszych czyli około 77 mln ludzi
odpowiada za 16% światowych emisji, to więcej niż emisje z samochodów i transportu drogowego. Tyle samo emituje
2/3 ludzkości
czyli ok. 5 mld ludzi. Najbogatsze 10% odpowiada natomiast za połowę emisji. Raport wskazuje również, że najbogatsi przyczynią się do 1,3 mln zgonów z powodu upałów, a zgony te nastąpią między 2020 a 2030 rokiem.
- Superbogaci plądrują i zanieczyszczają planetę aż do zniszczenia, przez co ludzkość dusi się z powodu ekstremalnych upałów, powodzi i suszy. Przez lata walczyliśmy o zakończenie ery paliw kopalnych, aby ocalić miliony istnień ludzkich i naszą planetę. Dziś widać bardziej niż kiedykolwiek, że będzie to niemożliwe,
dopóki nie zakończymy ery skrajnego bogactwa
- mówi szef Oxfam Amitabh Behar.
Organizacja wyraźnie nawołuje rządy na całym świecie do radykalnego zmniejszenia nierówności oraz do opodatkowania najbogatszych, aby móc inwestować w usługi publiczne i osiągać cele klimatyczne.
"
60-procentowy podatek od dochodów 1% najbogatszych
obniżyłby emisję o więcej niż całkowita emisja Wielkiej Brytanii i przyniósłby 6,4 biliona dolarów rocznie na pokrycie kosztów przejścia od paliw kopalnych na energię odnawialną" - czytamy.
- Brak opodatkowania bogatych pozwala im okradać nas, rujnować naszą planetę i odstępować od demokracji. Opodatkowanie skrajnego bogactwa zwiększyłoby natomiast nasze szanse na walkę zarówno z nierównością, jak i kryzysem klimatycznym. Stawką są biliony dolarów na inwestycje w dynamiczne, ekologiczne rządy XXI wieku, ale także na wzmocnienie naszych demokracji - uważa szef Oxfam.
Cały raport Oxfam można pobrać
tutaj
.