Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze pod kierownictwem Keltona Minora postanowili przeprowadzić
badanie
dotyczące
wpływu globalnego ocieplenia na sen człowieka
. Okazuje się, że temperatury w nocy rosną szybciej, niż w ciągu dnia a co za tym idzie, powodują one u człowieka
problemy ze snem.
Według badaczy przeciętna osoba
traci 44 godziny snu rocznie.
Przekłada się to na 11 nocy z mniej niż siedmioma godzinami snu. Ta liczba jest prawidłowym wskaźnikiem dla człowieka, by jego organizm wypoczął.
W badaniu naukowcy wykorzystali dane z opasek na nadgarstki do monitorowania snu używanych przez
47 000 osób w 68 krajach.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie One Earth, przeanalizowano dane dotyczące snu i pogody na zewnątrz zebrane w latach 2015-2017.
Naukowcy zauważyli, że strata snu jest o około
jedną czwartą wyższa w przypadku kobiet
niż mężczyzn, a także dwukrotnie wyższa w przypadku osób
powyżej 65. roku życia
. Jest ona także trzykrotnie wyższa w przypadku
mniej zamożnych krajów.
Wcześniejsze badania wykazały, że rosnące temperatury mają negatywny wpływ na ogólne zdrowie. Zwiększają one liczbę zawałów serca, samobójstw, kryzysów zdrowia psychicznego, wypadków i urazów, a także zmniejszają zdolność do pracy.
Niepokojące są jednak ustalenia badaczy, którzy na podstawie zebranych danych uważają, że
nic nie wskazuje na to, by ludzie byli w stanie przystosować się do gorętszych nocy.
- Dla większości z nas sen jest bardzo dobrze znaną częścią naszej codziennej rutyny; spędzamy prawie jedną trzecią naszego życia śpiąc. Jednak coraz większa liczba ludzi w wielu krajach na całym świecie nie śpi wystarczająco dużo". W tym badaniu dostarczamy pierwszych dowodów na skalę planetarną, że cieplejsze niż średnie temperatury ograniczają sen człowieka. W rzeczywistości może to być wierzchołek góry lodowej, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że nasze szacunki są ostrożne - powiedział Kelton Minor z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii, który kierował badaniami.
Minor dla przykładu podaje informacje, jakoby w nocy powyżej 25°C w mieście liczącym milion mieszkańców upał spowoduje, że 46 000 dodatkowych osób będzie cierpiało z powodu krótszego snu:
- A jeśli spojrzeć na falę upałów, która ma miejsce obecnie w Indiach i Pakistanie, mówimy o miliardach osób narażonych na warunki, które mogą spowodować znaczną utratę snu - powiedział Minor.