Logo
  • DONALD
  • HISZPANIA WPROWADZA PIPBOTA, CZYLI ZAUTOMATYZUJE KONTROLE NIEUCZCIWYM PRZEDSIĘBIORCOM

Hiszpania wprowadza PIPbota, czyli zautomatyzuje kontrole nieuczciwym przedsiębiorcom

02.01.2022, 09:29
Od 1 stycznia 2022 roku w
Hiszpanii
program komputerowy będzie mógł automatycznie sporządzać raporty o naruszeniach prawa pracy bez udziału inspektora
. Będzie on działał w ramach Planu Strategicznego Inspekcji Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Celem planu jest masowe wykrywanie i kontrolowanie najbardziej powtarzających się nieprawidłowości w sprawach pracowniczych. Zwiększy to liczbę wykrywanych naruszeń, która w 2020 roku wyniosła 73 415, co oznacza spadek o 15,18% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Postępowanie będzie oparte na działaniach sztucznej inteligencji, bez nadzoru urzędnika państwowego. Według inicjatorów programu środek ten sprawi, że
kontrole będą "bardziej skuteczne i dokładne w przetwarzaniu tysięcy danych, z którymi inspektorzy pracy i podinspektorzy nie mogą sobie poradzić przy szybkości działania obecnych programów komputerowych"
.
W ostatecznym rozrachunku oznacza to znaczny wzrost prawdopodobieństwa przeprowadzenia kontroli i nałożenia sankcji na przedsiębiorstwa.
Eksperci zwracają uwagę, że  przedsiębiorcy powinni wzmocnić swój systemu monitorowania w celu ścisłego i terminowego wypełniania wszystkich zobowiązań prawnych związanych z prawem pracy. W szczególności te dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne, terminowego rejestrowania i wyrejestrowywania pracowników z systemu ubezpieczeń społecznych, prawidłowego rejestrowania umów o pracę - zwłaszcza umów na czas określony - oraz przestrzegania limitów godzin pracy w przypadku komputeryzacji rejestru dni roboczych. Wszystko po to, "aby system komputerowy nie wykrył błędu przed samą badaną firmą".
Nowy program Inspekcji Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, podobnie jak w przypadku interwencji inspektorów lub podinspektorów, będzie proponował firmom, które złamały przepisy, obniżenie o 40% kwoty grzywny do natychmiastowej zapłaty.
Przedsiębiorstwo, na które nałożono sankcje w drodze zautomatyzowanego procesu, będzie mogło sprzeciwić się raportowi z kontroli, jeżeli uzna, że program komputerowy Inspekcji Pracy i Ubezpieczeń Społecznych popełnił błąd. Wówczas sprawą zajmie się inspektor. Jeśli jednak złamanie przepisów zostanie potwierdzone, wówczas będzie musiał on zapłacić całą karę, bez możliwości jej pomniejszenia.
Eksperci przewidują, że nowy skomputeryzowany system kontroli będzie potrzebował kilku miesięcy, aby osiągnąć pełną funkcjonalność i mogą pojawić się pewne błędy, jednak po zakończeniu fazy adaptacji jego wydajność będzie 100%.
Plan Strategiczny Inspekcji Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
opiera się na czterech głównych osiach, które uszczegółowione są przez 40 wyznaczonych celów. Po pierwsze w centrum uwagi znajdują się priorytety obecnego Ministerstwa Pracy, takie jak poprawa jakości zatrudnienia, równość szans, zagwarantowanie praw pracowniczych oraz walka z niepewnością zatrudnienia i oszustwami pracowniczymi w systemie ubezpieczeń społecznych. Drugim blokiem jest wzmocnienie możliwości działania Inspekcji Pracy. Po trzecie, wzmocnienie i modernizacja systemu inspekcji, czyli jego cyfryzacja. I wreszcie, wzrost nadzoru ponadnarodowego w celu zwalczania nadużyć finansowych.
Zobacz też:
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA