fot. Writers Guild of America / Twitter
W Stanach Zjednoczonych od maja trwa wielki
strajk scenarzystów
, którzy domagają się
lepszych warunków pracy.
Protestujący oczekują zatrudnienia na podstawie stabilnej umowy podwyżek, uwzględniania ich w wypłatach tantiem z serwisów streamingowych oraz uregulowania kwestii składek zdrowotnych i emerytalnych. Oczekują także prawnych zabezpieczeń przed nieautoryzowanym wykorzystaniem ich wizerunku przez sztuczną inteligencję.
Strajk scenarzystów trwa już od
ponad 70 dni
. Okazuje się jednak, że studia filmowe
nie mają zamiaru rozmawiać z protestującymi.
Serwis Deadline powołując się na słowa jednej osób z branży zaznajomionej z poglądami prezesów studiów, podaje, że "czeka nas długi strajk, a oni
pozwolą mu się wykrwawić
"
Źródła studyjne, na które powołuje się serwis twierdzą, że taka strategia jest wysoce prawdopodobna. Dodają, że może chodzić o "zmęczenie" Writers Guild of America.
"Warner Bros Discovery, Apple, Netflix, Amazon, Disney, Paramount i inni stali się zdeterminowani, aby "złamać WGA"" - podaje serwis.
Studia i serwisy streamingowe uważają, że do października większości scenarzystów
skończą się pieniądze i wtedy będzie można podjąć z nimi rozmowy
, ponieważ będą oni skłonniejsi do kompromisu.
- Ostateczną rozgrywką jest pozwolenie na przeciąganie spraw, aż członkowie związku zaczną tracić mieszkania i domy - powiedział Deadline jeden z dyrektorów studia.
Wytwórnie i studia streamingowe spodziewają się, że w następnej kolejności scenarzyści będący w trudnej sytuacji finansowej udadzą się do kierownictwa WGA i zażądają wznowienia rozmów. Przypuszczają, że może do nich dojść w okolicach świąt Bożego Narodzenia.
Co ciekawe pojawiają się informacje, że do strajkujących scenarzystów w ciągu najbliższej doby mogą
dołączyć aktorzy
. Mają oni podobne postulaty jak scenarzyści. Domagają się między innymi regulacji odnośnie wykorzystywania sztucznej inteligencji, podniesienia stawek minimalnych, lepszych warunków pracy oraz określenia na nowo zasad współpracy z platformami streamingowych.