
fot. Shutterstock / RCB
Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że w kwietniu bieżącego roku zostanie opublikowany tzw.
poradnik kryzysowy
w wersji cyfrowej. Dystrybucja wydań drukowanych do każdego gospodarstwa domowego w Polsce ruszy z kolei w drugiej połowie roku.
Przekazano, że dystrybucja poradnika w wersji papierowej będzie realizowana przez
Pocztę Polską
. Publikacja
ma dotrzeć dzięki temu do każdego gospodarstwa domowego
. Dodatkowa pula papierowych wydań będzie dostępna w wyznaczonych punktach zlokalizowanych na terenie kraju.
Obecnie trwają prace redakcyjne nad ostateczną wersją poradnika.
Struktura tej publikacji skupia się na pięciu modułach
. Należą do nich: przygotowanie, rozpoznawanie, reagowanie, przeciwdziałanie oraz współpraca. W poradniuku mają być zawarte informacje na temat tego, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, pożaru, braku prądu czy jak rozpoznawać poszczególne sygnały alarmowe.
Głównym celem powstania tej publikacji ma być
"zwiększenie odporności obywatelskiej w obliczu kryzysu i wojny"
. Resort podkreślił, że poradnik jest przygotowywany na podstawie zasobów MON, MSWiA oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Nad tą pozycją mieli również pracować
doświadczeni eksperci zajmujący się obronnością
, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności oraz obroną cywilną.
"
Korzystamy także z doświadczenia obrony cywilnej Szwecji
, która rozesłała podobny poradnik wszystkim rodzinom. Uwzględnia również wyniki najnowszych badań dotyczących oceny zagrożeń" - zaznaczył resort.
MON podał, że
planowane jest również przygotowanie specjalnych wydań tego poradnika
. Dzięki temu treści na temat radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych dotrą również do dzieci ze szkół podstawowych, osób słabowidzących oraz ludzi nieposługujących się językiem polskim.
Przypomnijmy, że jeszcze niedawno wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
Wiesław Leśnikiewicz
przypomniał Polakom o tym, że
warto przygotować się na ewentualne sytuacje kryzysowe
. Polityk poinformował wówczas, że prace nad przygotowaniem poradnika kryzysowego nadal trwają. Zaapelował, aby zorganizować sobie zapasy pozwalające na przetrwanie trzech dób bez wsparcia państwa.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od dawna poleca m.in.
posiadanie "plecaka ewakuacyjnego".
Według specjalnej listy, którą opublikowano na stronie
Alert RCB
w plecaku znaleźć powinny się m.in. takie przedmioty jak radio na baterie, latarka + baterie, najpotrzebniejsze dokumenty, zapalniczka/zapałki, maski oddechowe/ochronne, mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS, otwieracz do puszek, posiłki na 2 dni, nóż, ołówek i notes, komplet sztućców, kurtka przeciwdeszczowa, apteczka, śpiwór, worki na śmieci, ubranie na zmianę czy żel do dezynfekcji. RCB zaleca również włożenie do plecaka kombinerek, łomu lub innego urządzenia wielofunkcyjnego, gotówki w niewielkich nominałach, butelki filtrującej i gum, sznurków czy opasek uciskowych.
"Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak. W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu" - zaleca RCB.