Od września 2018 r
. w opolskim urzędzie celno-skarbowym działa Centrum Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Środowisku Elektronicznym
. Nową strukturę mniej oficjalnie nazywa się
Cybercentrum.
Głównymi obszarami specjalnej jednostki KAS jest
zbieranie funduszy online, nielegalny hazard internetowy czy handel kosztami.
Jednym z zadań Cybercentrum jest też
identyfikacja streamerów
pod kątem przestępstw i wykroczeń skarbowych. Strzec powinni się także
patostreamerzy
, którzy zarabiają krocie na nakłanianiu nieletnich do picia alkoholu czy zachowań seksualnych.
Wiadomo też, że głównym centrum zainteresowań specjalnej jednostki KAS jest sprzedaż kosztów i nielegalny hazard online.
- Cybercentrum gromadzi, przetwarza, analizuje i ocenia zamieszczane w sieci informacje dotyczące handlu kosztami, a dokonane w tym przedmiocie ustalenia przekazuje do właściwych jednostek organizacyjnych KAS - tłumaczy wiceszef KAS Piotr Dziedzic.
Zakup i sprzedaż kosztów online jest bardzo popularna.
Wiadomości z ofertami często są wysyłane na skrzynki mailowe. Zwykle osoby wysyłające propozycje robią to z rosyjskich serwerów. Oferują faktury z 23 proc. VAT wystawione na: "transport, reklamę, doradztwo, poligrafię, usługi budowlane, remontowe, informatyczne, sprzęt komputerowy, oprogramowanie, artykuły biurowe i wyposażenie, części samochodowe, w tym naprawy i serwisowanie oraz inne".
-
Ścigamy taką działalność i podejmujemy działania, ale zależy nam na dotarciu do osób, które są odpowiedzialne za ten proceder, i podmiotów będących faktycznymi beneficjentami.
Dlatego może się wydawać, że proceder wciąż trwa, a my patrzymy na niego przez palce - mówi Forsalowi funkcjonariusz skarbówki pragnący zachować anonimowość.
Przypomina też, że w ramach działań operacyjnych KAS może podobnie jak przy pustych fakturach prowadzić zakup kontrolowany.