Główny Urząd Statystyczny
opublikował w czwartek kolejne dane z
Narodowego Spisu Powszechnego
z 2021 roku. Wśród nich są m.in. tabele dotyczące przynależności narodowo-etnicznej Polaków. Jak się okazuje, od spisu w 2011 roku liczba osób deklarujących się jako katolicy znacznie się zmniejszyła.
Dane przeanalizował na Twitterze Karol Trzaska, prezes fundacji Cyfrowy Obywatel i działacz młodzieżówki PO w Krakowie. Wynika z nich, że opowiedzi na pytanie dotyczące wyznania religijnego udzieliło 79,4% Polaków. 72,6% zadeklarowało, że należy do jakiegoś Kościoła lub związku wyznaniowego, a 71,3%, że wyznaje religię rzymskokatolicką. W spisie w 2011 roku wskazało tak natomiast 87,6% badanych.
Jak szczegółowo wylicza Gazeta.pl, oznacza to
spadek liczby katolików o 16% czyli o ok. 6,6 mln
. Portal zauważa również, że jednocześnie wzrósł odsetek osób, które nie odpowiedziały na pytanie dotyczący wiary. W 2011 roku odpowiedzi nie udzieliło 7,1% badanych, w 2021 roku - 20,5%.
"Większość z tych osób przeszła nie do rubryki "brak wyznania", tylko do "odmawiam odpowiedzi na to pytanie"" - zauważają komentujący na Twitterze.
Jak podaje Gazeta.pl, Polacy poza wyznaniem rzymskokatolickim zadeklarowali przynależność do
siedmiu innych grup
. 0,4% badanych wskazało na Kościół prawosławny 0,29% deklaruje się jako świadkowie Jehowy, 0,17% jako wyznawcy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a 0,09% - Kościoła greckokatolickiego. Wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego to 0,08%, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów 0,03%, a innych wyznań - 0,21%.