fot. Służba Więzienna
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski oświadczył w środę podczas otwarcia Ogólnopolskiej Konferencji i Targów "Więziennictwo 2022", że "
stopień zatrudnienia wśród skazanych
osiągnął niespotykany dotąd poziom
96 proc. osób
, które są zdolne do pracy".
- Cieszę się, że najnowsze dane, które otrzymałem z centralnego zarządu Służby Więziennej mówią, że stopień zatrudnienia osiągnął niespotykany dotąd poziom praktycznie 96 proc. osób, które są zdolne do pracy. Można by powiedzieć, że
problem bezrobocia w polskich zakładach karnych nie istnieje
- powiedział Romanowski.
Dodał, że przed rozpoczęciem programów pracy dla więźniów, wskaźnik zatrudnienia wynosił ponad 50 proc. Wiceminister podkreślił, że działania resortu skupiają się także na
resocjalizacji i readaptacji skazanych
poprzez pracę.
Romanowski zapewnił, że aktywizacja zawodowa osadzonych jest korzystna również dla ich rodzin, ponieważ są w stanie m.in. spłacać zobowiązania alimentacyjne.
- Nowy program modernizacji, który trwa, również związany jest z modernizacją infrastruktury, obszaru teleinformatycznego, w szczególności także termomodernizacje i oczywiście zakupy broni, kamizelek, wszelkiego rodzaju sprzętu, również w zakresie transportowym oraz wsparcia i rozwoju systemu dozoru elektronicznego - wymienił.
Z tych środków powstają pawilony dla osób osadzonych i kolejne hale produkcyjne.
- Dzięki temu osadzeni, którzy ze względu na charakter przestępstwa nie mogą opuszczać zakładu karnego, również z terenu zakładu karnego mogą podejmować pracę i być aktywizowani zawodowo. Takich hal powstało już ponad 50 - mówił wiceminister.