Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze
czytanie projektów ustaw mających zwiększyć prawną dostępność aborcji
. Dwa projekty w listopadzie ubiegłego roku złożyła
Lewica
. Jeden z nich częściowo depenalizujący aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwiający przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
Z kolei trzeci procedowany projekt został zgłoszony przez grupę posłów klubu
Koalicji Obywatelskiej
. Zgodnie z nim, kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Ostatni z omawianych projektów ustaw został złożony przez przedstawicieli
Trzeciej Drogi
. Proponowana nowelizacja przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, a więc przesłankę do przerwania ciąży, gdy "wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".
Jeszcze wczoraj w Sejmie trwały
gorące dyskusje
na temat proponowanych projektów. Przedstawicielki klubów koalicji rządzącej wskazywały na kwestię bezpieczeństwa kobiet. Debata była też okazją do pierwsze wystąpienia na mównicy sejmowej jedynej posłanki Konfederacji
Kariny Bosak
. Polityczka krytycznie wypowiedziała się na temat proponowanych projektów:
Dziś po godzinie 13:00 w Sejmie rozpoczął się
blok głosowań
. Wszystkie cztery projekty związane z przerywaniem ciąży
nie zostały odrzucone w pierwszym czytaniu
i zostaną skierowane do komisji nadzwyczajnej.
Jako pierwszy pod głosowanie został poddany projekt Lewicy zmieniający Kodeks karny w kierunku częściowej depenalizacji i dekryminalizacji czynów związanych z aborcją. Wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu poparło 204 posłów, przeciw było 223, a 15 wstrzymało się od głosu. Ostatecznie wniosek został odrzucony. Następnie pod głosowanie poddano drugi projekt Lewicy legalizujący aborcję do 12. tygodnia ciąży. Wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu poparło 206 posłów, przeciw było 222, a 16 wstrzymało się od głosu. Wniosek przepadł, a ustawa trafi do dalszych prac w komisji.
Sejm odrzucił także wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Koalicji Obywatelskiej oraz projektu Trzeciej Drogi.
Wszystkimi projektami zajmie się specjalna nadzwyczajna komisja, którą powołał Sejm.