Międzynarodowa grupa dziennikarzy z sieci European Investigative Collaborations i organizacji OpenFacto przy wsparciu hiszpańskiego InfoLibre, niemieckiego Der Spiegel, belgijskiego Le Soir i francuskiego portalu Mediapart ujawniła, że
rosyjski oligarcha otrzymał 200 hektarów lasów od Republiki Środkowoafrykańskiej
. Według dziennikarzy była to forma
"zapłaty" za pomoc w walce z lokalnymi rebeliantami
.
Chodzi o
Jewgieja Prigożyna
, rosyjskiego biznesmena i bliskiego współpracownika
Władimira Putina
. Oligarcha w mediach nazywany jest "kucharzem Putina", ponieważ to właśnie w swojej restauracji poznał prezydenta Rosji, a swój majątek zbił na zamówieniach i cateringu dla Kremla i jego zagranicznych gości. Prigożyn jest również uznawany za założyciela i właściciela tzw.
grupy Wagnera
oraz organizatora kolejnych "farm trolli" podczas wyborów prezydenckich w USA.
Prigożyn poprzez sieć zależnych spółek kontroluje wiele przedsiębiorstw na całym świecie. Jednym z nich ma być firma zajmująca się wyrębem drzew
Bois Rouge
, oficjalnie należąca do Anastasii Nanet Yakoimy, obywatelki Republiki Środkowoafrykańskiej. Jest ona jednak blisko związana z
Broker Expert
- firmą kontrolowaną bezpośrednio przez Prigożyna. Dziennikarze dotarli do 28 transakcji zawartych między tymi firmami tylko w listopadzie i grudniu 2021.
Z dziennikarskiego śledztwa wyniika, że Bois Rouge otrzymała od Republiki Środkowoafrykańskiej
200 hektarów lasu
na południowym zachodzie kraju na
bardzo korzystnych warunkach
. Dostała również zezwolenie na wyręb drzew aż na 3 lata, co według ekspertów stanowi poważny problem ekologiczny, na terenie lasu żyje bwiem wiele gatunków zagrożonych. Ponadto firma otrzymała szereg ulg i zwolnień od podatków i ceł.
Według dziennikarzy jest to forma zapłaty za pomoc Prigożyna przy utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju. Jak pisze Biełsat, najemnicy z grupy Wagnera kontrolują w kraju cały sektor bezpieczeństwa, m.in. walcząc z rebeliantami.
Drewno z Afryki Środkowej jest eksportowane obecnie do Hiszpanii, Francji, Włoch, Portugalii, Niemiec i Belgii. Według danych UE import drewna i pochodnych z Republiki Środkowoafrykańskiej do UE osiągnął w 2021 roku wartość 11 mln euro.
Władimir Putin i Jewgienij Prigożyn w 2010 roku, fot. AP / East News