W czwartek prezydent
Andrzej Duda
podpisał rozporządzenie dotyczace wprowadzenia
stanu wyjątowego
w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią. Na ich obszarze obowiązuje m.in. prawo do organizacji zgromadzeń publicznych czy zakaz przebywania osób, które tam mieszkają, nie posiadają nieruchomości, nie są uczniami ani ich opiekunami. Osoby wjeżdżające na obszar obowiązywania stanu wyjątkowego szczegółowo sprawdza policja.
Zaniepokojenie stanem wyjątkowym są m.in.
przedsiębiorcy
, głównie z branży turystycznej, którzy prowadzą swoje firmy na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Chodzi przede wszystkim o pensjonatach, hotelach i restauracjach, które stracą dochody w związku z brakiem możliwości wjazdu.
Dziś podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział
rekompensaty dla poszkodowanych firm
.
- Propozycja jest już gotowa. W najbliższych dwóch dniach zostanie przyjęta przez Radę Ministrów. W ekstraordynaryjny sposób trafi pod obrady Sejmu. Ma to być średnio
65 proc. przychodu za ostatnie trzy miesiące
- mówił premier.
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński dodał, że odszkodowania otrzyma około
250 firm, większość z branży turystycznej
. Rekompensaty będą wypłacać wojewodowie.
Podczas dzisiejszej konferencji premier, szef MSWiA i komendant Straży Granicznej pokazywali materiały "pokazujące jak służby białoruskie wspierają migrantów spod Usnarza".
- Zdjęcia zrobione w Usnarzu Górnym pokazują, że grupa nielegalnych migrantów, która przebywa w tych namiotach, jest pod stałą kontrolą białoruskich służb. Widać, że białoruskie służby zaopatrują te osoby w ciepłą żywność, odzież i śpiwory - mówił
Mariusz Kamiński
.
Jak przekazano, polskie służby zidentyfikowały w ostatnich tygodniach ok. 40 przylotów z Bagdadu do Mińska. Zgodnie z szacunkami rządu w ostatnich tygodniach do Mińska przywieziono
10 tys. Irakijczyków
.
- Stan wyjątkowy bardzo skutecznie umożliwia wyłapywanie osób związanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, które docierają do miejscowości nadgranicznych, gdzie członkowie tych grup czekają na nielegalnych migrantów. Trwa napór na naszą granicą. Minionej doby było to usiłowanie przekroczenia granicy przez 152 osoby. Te próby zostały uniemożliwione. W całym okresie wprowadzonego stanu wyjątkowego było to 457 prób nielegalnego przekroczenia granicy - mówił szef MSWiA.
Od 16:30 w Sejmie trwa
debata dotycząca stanu wyjątkowego
, zgodnie z Konstytucją, rozporządzenie prezydenta musi zostać zatwierdzone przez posłów. Przeciwna jest temu opozycja, PiS zdecydowali się jednak poprzeć posłowie Konfederacji, dzięki czemu partia rządząca nie powinna mieć problemów z przegłosowaniem stanu wyjątkowego.