Centrum Badań Młodzieży przy Instytucie Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych UKEN w Krakowie przeprowadziło
badanie wśród polskich maturzystów
. Przebadano blisko 4 tys. tegorocznych maturzystów, mieszkańców Polski południowo-wschodniej. Zapytano ich o życiowe cele, lęki i obawy.
Okazuje się, że na
szczycie celów życiowych
ponad połowy maturzystów jest
szczęśliwe życie rodzinne
(59%) i znalezienie dobrej pracy (57%), a także posiadanie przyjaciół (43%), niezależność od innych (47%) i zdobycie majątku (47%). Jedynie 7% badanych jako życiowy cel wskazało udział we władzy.
Z kolei jeśli chodzi o obawy, to maturzyści
boją się przede wszystkim samotności
(aż 55%),
biedy
(51%) i nieumiejętności poradzenia sobie w życiu (47%). Co ciekawe najmniej obawiają się hejtu w internecie (5%) i konfliktu z prawem (8%).
Badani maturzyści w trudnej sytuacji byliby gotowi poświęcić religię (37%), sąsiadów (34%) i styl życia (31%). Najmniej osób wskazało gotowość do poświęcenia przyjaciół (4%) i wolność słowa (3%).
Jeśli chodzi o postawę związaną z obroną ojczyzny, to 26% maturzystów deklaruje, że jest gotowych jej bronić, jednak "zdecydowani" - zaledwie 10%. Dla porównania 39% wskazało odpowiedź "nie" i "zdecydowanie nie"'.
Autor badania dr. hab. prof. UKEN Piotr Długosz uważa, że pokazuje ono
słabą kondycję psychofizyczną
młodych ludzi:
- Przez całkowite zanurzenie młodzieży w wirtualnej rzeczywistości i medialnej bezkrytycznej konsumpcji ich treści trudno się dziwić, że młodzież jest wyjątkowo bardzo zneurotyzowana - mówi autor badania.
- Z jednej strony widoczne są zaburzenia depresyjne mierzone skalą WHO-5. Aż 78% uzyskało wynik wskazujący na obniżony nastrój w ciągu dwóch tygodni przed badaniem. Dla porównania, w czasie drugiej fali pandemii wśród uczniów 7.–8. klas szkół podstawowych 50% manifestowało zaburzenia depresyjne - dodaje prof. Piotr Długosz.