Ipsos opublikował właśnie raport z badania
Global Views on AI 2023
, w którym sprawdzano rozumienie i opinie respondentów na temat
sztucznej inteligencji
. Wynika z niego m.in., że badani wiedzą, czym jest sztuczna inteligencja i doceniają jej zalety, uważają również, że w przeciągu kilku lat zmieni ona ich życie. Ponad 1/3 badanych obawia się natomiast, że AI zabierze im pracę.
Badanie, które przeprowadzono w 31 krajach na całym świecie, w tym w Polsce, dotyczyło kolejno rozumienia AI, odczuć na jej temat, zaufania do sztucznej inteligencji oraz jej wpływu na codzienne życie i pracę. Jak wskazują wyniki, średnio 67% badanych twierdzi, że
rozumie, czym jest sztuczna inteligencja
, a 51% deklaruje, że zna konkretne usługi lub produkty oparte o AI. W Polsce te odsetki wyniosły odpowiednio 69% i 46%. Największe zrozumienie dla AI deklarują mieszkańcy Indonezji (84%), a najmniejsze - Japonii (43%).
54% badanych twierdzi, że stosowanie sztucznej inteligencji ma więcej zalet niż wad, w Polsce deklaruje tak 47% badanych.
Zaufanie
do firm używających AI deklaruje natomiast 52% respondentów. Najwyższe zanotowano w Tajlandii, Malezji i Indonezji, najniższe w Stanach Zjednoczonych i Francji. W Polsce firmom używającym sztucznej inteligencji ufa 50% respondentów. W większym stopniu (55%) Polacy wierzą w to, że tego typu firmy potrafią chronić dane osobowe, średnia światowa w tym wypadku wyniosła 50%.
Respondentów zapytano także o
przeszły i przyszły wpływ sztucznej inteligencji na codziennie życie
. 49% badanych uważa, że w ciągu ostatnich 3-5 lat produkty i usługi oparte o AI już zmieniły ich życie. W Polsce taką opinię podziela 46% respondentów. Najbardziej zgadzają się z tym twierdzeniem mieszkańcy Korei Południowej, Tajlandii, Indonezji i Malezji, najmniej: Irlandii, Belgii i Szwecji. Z kolei 66% badanych uważa, że AI zmieni ich codzienne życie w ciągu najbliższych 3-5 lat. W Polsce taką opinię wyraża 59% badanych.
57% uczestników badania wskazało natomiast, że sztuczna inteligencja w ciągu 5 najbliższych lat
zmieni sposób wykonywania ich pracy.
Takiego zdania jest aż 87% mieszkańców Indonezji, 81% Malezji i 78% Tajlandii. Mniej przekonani są o tym mieszkańcy Szwecji (35%), Niemiec (35%) i Węgier (38%). Mieszkańcy tych państw najmniej obawiają się również, że sztuczna inteligencja zastąpi ich w pracy. Takiego zdania jest 17% Szwedów, 19% Węgrów i tyle samo Niemców. Najbardziej zabrania pracy przez AI obawiają się mieszkańcy Tajlandii (69%), średnia dla wszystkich badanych wyniosła 36%.
Wśród badanych z Polski 52% wskazało, że w ciągu 5 lat AI zmieni to, w jaki sposób wykonują swoją pracę.
33% uważa z kolei, że sztuczna inteligencja zastąpi ich w pracy.
40% polskich respondentów uważa natomiast, że AI pozytywnie wpłynie na jakość rozrywki, np. filmy, seriale czy książki. 29% wierzy natomiast w pozytywny wpływ AI na gospodarkę, a 26% na rynek pracy.
Cały raport Ipsos można zobaczyć
tutaj
.