fot. X @PremierRP
Wczoraj premier
Donald Tusk udał się do Lwowa
, gdzie spotkał się z
prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
. W czasie swojej wizyty Tusk udał się na historyczną ul. Melnyka, która jest w trakcie odbudowy po zniszczeniach spowodowanych rosyjskim atakiem. 4 września doszło tam do zniszczenia kamienicy Ludwika Hellera - polskiego kompozytora, założyciela lwowskiej filharmonii i dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie.
Tusk i Zełenski pojawili się na wspólnej konferencji prasowej, w czasie której opowiadali o ustaleniach, które zawarli. Premier przekazał, że jest
"bardzo zadowolony z rozmowy"
i zapowiedział, że
Polska będzie pomagała w odbudowie zburzonych kamienic
we Lwowie:
- Rozmawialiśmy długo i bardzo szczerze o sytuacji geopolitycznej, na froncie, o przyjaźni polsko-ukraińskiej, o naszych relacjach, ale pozwól, że powiem, od czego zacząłem dzisiaj wizytę we Lwowie, bo to nie był przypadkowy początek wizyty we Lwowie. Odwiedziłem kamienicę zburzoną podczas rosyjskiego nalotu - mówił premier.
- Zdecydowaliśmy się pomóc jako Polska w odbudowie tych kamienic. Widziałem ten wzruszający, zaimprowizowany może nie pomnik, ale miejsce pamięci tych wspaniałych ludzi, którzy zginęli w czasie tego nalotu. Matki, córek, widziałem zniszczone, częściowo już odbudowane domy i ta krótka wizyta jeszcze raz z całą mocą pokazała, jak bezsensowna, okrutna, brutalna jest rosyjska agresja - kontynuował Tusk.
Premier
zaapelował także do państw Zachodu o wsparcie dla Ukrainy
. Podkreślił, że spekulacje na temat jej przegranej powinny się natychmiast skończyć:
- Dziś łączy nas wspólny interes geopolityczny, ale też takie głębokie poczucie sprawiedliwości. Polska i polski naród jak mało kto rozumie, jak bardzo niesprawiedliwa jest ta napaść i jak bardzo sprawiedliwa jest wojna, jaką toczą Ukraińcy w obronie swojej ojczyzny w obronie swoich granic, swojego terytorium - powiedział.
- Apeluję do wszystkich przywódców świata zachodniego. Wszyscy musimy wesprzeć Ukrainę w tej chwili, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Przestańcie spekulować o możliwej przegranej Ukrainy
- dodał.
Z kolei Wołodymyr Zełenski podkreślił, że
jest
postęp co do kwestii historycznych pomiędzy Polską a Ukrainą
:
- Dzisiaj omawialiśmy kwestię wspólnego zrozumienia i wspólnych doświadczeń. Pan premier poinformował mnie o swoich ustaleniach, które ma strona polska. Mówiłem, jakie my mamy uwarunkowania i jakie my prowadzimy rozmowy dyplomatyczne i spotkania z naszymi partnerami. To bardzo ważne, aby Ukraina i Polska działały tak, aby nawzajem wspierać swoje wysiłki - powiedział.
- Co do kwestii historycznych między naszymi państwami, są spotkania, jest wspólna praca, która się rozpoczęła, mamy postęp - dodał.
Ukraiński prezydent wyraził także swoją wdzięczność wobec Polski za wsparcie chęci Ukrainy, by ta została pełnoprawnym członkiem NATO:
-
Polska wie, jak ważne jest w naszym regionie Europy
, aby bezpieczeństwo było faktycznie gwarantowane i aby nie było żadnych geopolitycznych niejasności - mówił Zełenski.