fot. East News
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przedstawiła raport dotyczący aktualnej sytuacji kadrowej w zawodach pielęgniarki i położnej w Polsce. Wskazano w nim, że liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych
do 2025 roku zmniejszy się o 16 761
, a do 2030 roku o 36 293 - obecnie zatrudnionych w Polsce jest blisko 261 tysięcy pielęgniarek i położonych.
Prognozę przygotowano w oparciu o liczbę osób, które nabędą uprawnienia emerytalne w latach 2021-2030 oraz na podstawie liczby osób uzyskujących prawo wykonywania zawodu przy założeniu, że 100% osób uzyskujących to prawo faktycznie podejmie pracę w zawodzie.
"Ponieważ populacja mężczyzn w obu zawodach stanowi ok. 2 proc. dla potrzeb tej analizy przyjęto założenie, iż nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 60 lat" - napisano.
Badanie pokazało także, że pracę położnej lub pielęgniarki wykonuje 69 585 osób, pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych, a ci pracownicy mogą w każdej chwili przejść na emeryturę.
"Mimo nabycia uprawnień emerytalnych ciągle pracuje w zawodzie aż 63 120 pielęgniarek (przedziały 61-70 i przedział powyżej 70 lat). Stanowi to 27,2% ogółu zatrudnionych" - można przeczytać w raporcie.
Co niepokojące, statystyczna pielęgniarka żyje krócej niż statystyczna Polka. Po analizie danych otrzymanych z Rejestru PESEL za okres ostatnich pięciu lat wyliczono, że
średnia ich wieku w chwili zgonu wynosi 61,5 roku
, gdzie średnia wieku kobiet w Polsce wynosi
81,8 lat.
Raport przygotowano w oparciu o dane z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych. Całość dostępna jest na stronie:
https://nipip.pl/raport2021/