16 maja 2024 roku do 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu w województwie zachodnio-pomorskim, trafił ostatni,
czwarty zestaw dronów Bayraktar TB2
. Drony zostały zakupione w ramach umowy z 24 maja 2021 roku za kwotę
1,745 mld złotych
. TB2 ma możliwość atakowania celów naziemnych oraz prowadzenia obserwacji i naprowadzania środków napadu powietrznego wystrzelonych z innych platform.
W ramach umowy zakupione zostały nie tylko stacje kontroli i drony, ale także
pakiet szkoleniowy, symulatory, radary SAR, pakiet logistyczny oraz zapas części zamiennych
. Oprócz tego pozyskano także
uzbrojenie
: naprowadzane laserowo bomby lotnicze
MAM-L
oraz
MAM-C
. Jest to broń służąca do precyzyjnych ataków przy wykorzystaniu bezzałogowych platform. MAM-C ma zasięg 8 km i waży 6,5 kg. Z kolei MAM-L waży 22 kg i ma zasięg 15 km. MAM-C służy do zwalczania lekko opancerzonych pojazdów przeciwnika. MAM-L nadaje się także do niszczenia ciężej opancerzonych pojazdów, takich jak czołgi.
Bayraktary to kolejne bezzałogowe statki powietrzne w Wojsku Polskim. Najwięcej polska armia posiada jednak dronów zwiadowczych FlyEye produkowanych przez polską firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego. Zamówiliśmy ich już 196 sztuk, a umowa wykonawcza podpisana we wrześniu 2023 roku przewiduje zamówienie jeszcze ponad 1600. Oprócz tego od 2010 roku wojsko korzysta m.in. także z dronów Orbiter 2B i Warmate, czyli amunicja krążąca produkowana przez WB Electronics.