fot. HEAL Polska
Organizacja HEAL Polska informuje o prawdopodobnie pierwszej w kraju
diagnozie lekarskiej, która wskazuje smog jako przyczynę choroby
. Choć wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na zdrowie jest udowodniony naukowo, do tej pory nie diagnozowano smogu jako przyczyny problemów zdrowotnych.
Diagnoza, o której pisze organizacja, dotyczy
11-letniego Maćka z Warszawy
. Chłopiec, którego historię opisuje portal Smoglab, przez większość życia doświadczał chorób układu oddechowego. Miał napady kaszlu, duszności i często infekcje, zaostrzające się w sezonie grzewczym. Kolejne diagnozy okazywały się nietrafne, najczęściej lekarze sugerowali alergię, jednak testy wykluczyły takie założenie.
- Przyzwyczailiśmy się, że Maciek ma problemy z układem oddechowym: napady suchego kaszlu, częste i cięższe infekcje. (...) Nie łączyliśmy jednak kropek, gdy jeździliśmy z nim na wieś do naszych rodziców, a po 2 dniach musiał przyjeżdżać do niego lekarz. Duszności się nasilały, a wynikało to z jeszcze gorszej jakości powietrza na wsi, niż w Warszawie. Na zewnątrz czuć wręcz spaleniznę - mówi mama chłopca w rozmowie ze Smoglabem.
Wreszcie chłopiec trafił do
doktor Agnieszki Turlińskiej
, pediatry, która po szeregu badań uznała, że chłopiec cierpi przez smog.
"Podejrzenie nadreaktywności oskrzeli/alergii wynikającej z zanieczyszczenia powietrza" - wpisała w dokumentacji medycznej.
- Możemy tylko dostrzec korelację nasilenia objawów infekcji występujących jesienią oraz zaostrzenia wcześniej rozpoznanych chorób, jak astma oskrzelowa. Jako pediatrzy obserwujemy częstsze występowanie infekcji dróg oddechowych i nasilenie objawów astmy oskrzelowej w czasie zwiększonego smogu. Obiektywną metodą monitorowania pogorszenia funkcjonowania układu oddechowego jest spirometria, której nie wykonuję w swojej praktyce lekarskiej - mówi lekarka.
Według alergolożki
dr nauk med. Małgorzaty Bulandy
, negatywny wpływ zanieczyszczeń obserwuje się już na etapie rozwoju płodowego.
- Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi powinien być uwzględniany w programie studiów medycznych, by lekarze mogli od razu stawiać trafne diagnozy, w przypadkach takich jak ten, co pozwoli na podjęcie konkretnych działań ochronnych i poprawę zdrowia pacjenta - dodaje
Weronika Michalak,
dyrektorka HEAL Polska.
Organizacja przypomina, że w Europie zapadają już podobne diagnozy dotyczące choroby przez smog. Jedną z głośniejszych była historia
dziewczynki z Londynu, która zmarła w wieku 9 lat.
W jej akcie zgonu zanotowano, że istotnym czynnikiem rozwoju astmy było narażenie na zanieczyszczenie powietrza.