Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne
podało, że
stopa bezrobocia
w grupie wiekowej
16-24
wzrosła w Chinach w kwietniu do rekordowego poziomu
20,4 procent
. W porównaniu z marcem jest to wynik wyższy o 0,8 punktu procentowego.
Dotychczas najwyższy poziom bezrobocia wśród młodzieży odnotowano w lipcu 2022 r. - wtedy było to 19,39 procent. Agencja Bloomberga zauważa, że jest to znak, że Chiny wciąż
nie podniosły się z kryzysu po pandemii koronawirusa.
Z opublikowanych danych wynika, że sytuacja wśród osób starszych wygląda nieco lepiej. W grupie osób w wieku produkcyjnym (25-59 lat) bezrobocie spadło o 0,1 punkt procentowy do poziomu 4,2 procent.
Ogólna stopa bezrobocia w kwietniu również spadła o 0,1 punktu procentowego i wyniosła 5,2 procent. Warto podkreślić, że jest to najniższy wynik od 2022 roku.
Pekin szacuje, że w 2023 roku liczba absolwentów szkół wyższych osiągnie 11,58 mln. W marcu chiński premier Li Keqiang zapowiedział stworzenie 12 milionów nowych miejsc pracy.
Chińskie władze
zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.
Wiceminister Zasobów Ludzkich Yu Jiadong przyznał w jednym z wywiadów pod koniec kwietnia, że presja związana ze znalezieniem pracy wśród młodych ludzi, takich jak absolwenci szkół wyższych, "nadal jest wysoka".
Dla porównania Polska w ostatnim czasie jest krajem o
jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE
. Z kolei w środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że po raz pierwszy w historii liczba pracujących w Polsce w pierwszym kwartale 2023 roku sięgnęła 17 mln 62 tys. osób.