Temperatury w
Hiszpanii
zaczynają rosnąć. W związku z tym Hiszpania przygotowuje się na kolejne lato
pożarów lasów
, które w ciągu ostatnich 10 lat zniszczyły około 741000 hektarów lasów.
Według szacunków hiszpańskich władz tylko w
zeszłym roku
pożary pochłonęły
45000 hektarów
, rok wcześniej spłonęło zaś 60000 hektarów. Władze Hiszpanii i ekolodzy podkreślają, że podobnie jak w Kalifornii i Australii, pożary stają się coraz częstsze i bardziej intensywne.
Oprócz zmian klimatu ekolodzy wskazują także na inne przyczyny pożarów w Hiszpanii.
W lasach brakuje zwierząt, które żywiłyby się zaroślami
, które często podsycają pożary.
Z pomocą Hiszpanii ma przyjść
żubr
, który wyginął w Hiszpanii 10 000 lat temu, ale obecnie jego liczebność wzrasta dzięki programowi reintrodukcji tego gatunku.
Weterynarz Fernando Morán, który jest dyrektorem hiszpańskiego Centrum Ochrony Żubra, nazywa żubry
"żywą kosiarką
". Zwierzęta, które ważą nawet do 1000 kg, zjadają około
30 kg roślinności dziennie
- około 30% z włókien drzewnych i w 70% z pędów i liści.
- Żubr zapewnia natychmiastową bioróżnorodność. Oczyszcza gęste części lasu, które wpuszczają światło i pozwalają rosnąć trawie zamiast zaroślom, co obniża ryzyko pożaru, a z kolei przynosi korzyści licznym gatunkom poprzez pożywienie i swobodę poruszania się - mówi Morán.
W Hiszpanii istnieje 18 ośrodków zajmujących się hodowlą żubrów, a w ciągu ostatnich 10 lat ich liczba wzrosła z 22 do 150.
Fernando Morán podkreśla, że leśniczy byli pod wrażeniem pierwszego projektu z żubrami, który rozpoczął się w 2010 roku, kiedy siedem z nich wypuszczono na 20 hektarów dębowego lasu. Żubry zajmowały się tam pracami leśnymi, karczując zarośla. Zjadały także pokrzywione drzewka. Jak wskazuje tego typu wycinka lasów kosztuje około 3000 euro za hektar - a żubry robią to za darmo.
Działalność ośrodków
nie otrzymuje wsparcia rządowego i jest finansowana z darowizn
. Ponieważ żubry wymarły, władze Hiszpanii nie uznają ich za gatunek zagrożony, a co za tym idzie, nie przeznaczają na nie żadnych środków finansowych. Jedynie Polska i Rumunia w UE mają sponsorowany przez państwo program żubrów.
To nie jedyne przeszkody w hiszpańskim prawie. Zwierząt nie można wypuścić na wolność, ponieważ gatunek ten nie jest uznawany za autochtoniczny. W związku z tym wszystkie projekty w Hiszpanii będą realizowane na terenach prywatnych lub na zamkniętych przestrzeniach parków narodowych, ponieważ każdy żubr musi mieć właściciela, który jest za niego odpowiedzialny.