Utwór
Straty Wojenne Polski
zespołu De Press to
efekt współpracy muzyków z Polską Fundacją Narodową
. Piosenka ma propagować
wiedzę o polskich stratach wojennych
z czasów II wojny światowej.
- Będziemy zmierzać do tego, żeby również na poziomie popkultury temat polskich strat wojennych trafił przede wszystkim do młodego pokolenia, do młodzieży, która musi zrozumieć, skąd wynika cały czas trwająca pogoń Polski za poziomem życia Niemców, z czego wynikają te dysproporcje w poziomie naszych gospodarek, dlaczego ta sprawa jest tak ważna - oświadczył wiceszef MSZ
Arkadiusz Mularczyk
w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Wiceminister przyznał, że chce, żeby
De Press nagrał podobne utwory w innych językach
, między innymi po niemiecku, angielsku, norwesku czy francusku.
- Jest pomiędzy nami potężna wola współpracy i chęć rozwiązania oraz nagłośnienia tego problemu, pokazania nie tylko w Polsce, ale też w Europie i na świecie czego dotyczy sprawa - stwierdził.
Mularczyk podkreślił, że będzie wspierał współpracę fundacji i zespołu "na różnych szczeblach".
Warto skorzystać z okazji i przypomnieć inne słynne akcje Polskiej Fundacji Narodowej. Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau fundacja przygotowała wideo, które ma być
zapisem rozmowy na czacie Józefa Stalina z Adolfem Hitlerem
.
"Rozmowa wielkich sojuszników: komunisty i nazisty. A dwa lata później pokłócili się o to, kto zabił więcej ludzi… #Auschwitz75" - podpisano "rozmowę":
Z kolei w 2018 roku realizowała projekt 100x100 z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Według jego założeń Polskę miało odwiedzić 100 osobistości ze świata kultury, sztuki, sportu czy biznesu: