Wczoraj
Rada Polityki Pieniężnej
w reakcji na wzrost inflacji zadecydowała o kolejnej, już
siódmej z rzędu podwyżce stóp procentowych
. RPP zaskoczyła ekspertów, ponieważ średnia prognoz sugerowała wzrost stóp procentowych o 0,5 pkt procentowego. Wczoraj
podwyższono ją jednak o 1 pkt procentowy
. Główna stawka oprocentowania w NBP wynosi teraz 4,5 procent. Warto dodać, że nie była ona tak wysoka od 2012 roku.
Sytuacja przełoży się na budżet kredytobiorców. Prawie wszyscy spłacający kredyt w złotych mają raty zależne pośrednio - poprzez stawkę WIBOR - od stóp procentowych.
W obronie kredytobiorców stanęła
Lewica i Razem
. Ugrupowania zapowiedziały złożenie do Sejmu projektu ustawy, który miałby
"zamrozić" WIBOR na poziomie z 1 marca 2022 roku
.
- Opowiadamy się za zamrożeniem stawki WIBOR dla tych osób, które spłacają kredyt na pierwsze mieszkanie, w którym mieszkają - oświadczyli posłowie Lewicy na konferencji prasowej
- Dzisiaj każde posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej to jest horror dla 2,5 miliona kredytobiorców, którzy nie wiedzą, jakie będą decyzje, którzy nie wiedzą o ile wzrosną raty ich kredytów, którzy nie wiedzą jak będzie wyglądała przyszłość - komentował poseł Dariusz Wieczorek.
O sytuację posłowie Lewicy i Razem oskarżają rząd PiS:
- Powód tych drastycznych i chaotycznych decyzji jest jeden, a jest nią
polityka gospodarcza rządu PiS przez ostatnich 7 lat.
To ona doprowadziła
do szalejącej inflacji, rosnących rat kredytów i niepewności
- ocenił poseł Lewicy.
- Sytuacja jest dramatyczna. Setki tysięcy polskich rodzin przyglądają się temu co się dzieje i zastanawiają się: czy będzie ich stać na ratę kredytu. Potrzebujemy zdecydowanych działań. Opowiadamy się za zamrożeniem stawki WIBOR dla tych osób, które spłacają kredyt na pierwsze mieszkanie, w którym mieszkają.
To propozycja interwencyjna, to propozycja, by przez najbliższe 12 miesięcy te osoby nie musiały się obawiać o to jak spiąć domowy budżet -
oświadczyła - mówiła posłanka Daria Gosek-Popiołek.
Lewica i Razem zwracają uwagę, że w styczniu polski sektor bankowy wypracował blisko 1,7 mld zł zysku netto, czyli trzykrotnie więcej niż w analogicznym styczniu 2021 r.
- Musimy porozmawiać o regulacjach, jakimi polski sektor bankowy powinien podlegać. Na wzroście stóp procentowych przede wszystkim zyskują banki - oceniła posłanka.