fot. East News
W ostatnich tygodniach do debaty publicznej na dobre powrócił temat
migrantów
i wygląda na to, że będzie jednym z ważniejszych w nadchodzącej kampanii wyborczej. Wciąż nierozstrzygnięty zostaje spór między polskim rządem a organami Unii Europejskiej dotyczący tzw.
paktu migracyjnego
, czego efektem ma być referendum planowane na dzień wyborów. Z drugiej strony po szerokiej krytyce ze strony Koalicji Obywatelskiej rząd wycofał się z prac nad rozporządzeniem dotyczącym
ściągania do Polski pracowników spoza UE
.
Wygląda na to, że oba te tematy dzielą Polaków. Świadczą o tym wyniki sondażu, które dziś poblikują RMF FM i
Dziennik Gazeta Prawna
.
43,% badanych uważa, że rację w sporze o pakt migracyjny ma
Komisja Europejska
, wedle której dokument nie wprowadzi przymusowej relokacji migrantów, a Polska - ze względu na przyjęcie dużej liczby uchodźców z Ukrainy - będzie mogła zostać wyłączona z tzw. mechanizmu solidarności.
Rząd Mateusza Morawieckiego
uważa jednak, że kraje UE będą zmuszane do przyjmowania migrantów. Rację premierowi w tym zakesie przyznaje 34,7% badanych. 11,3% respondentów uważa, że nikt nie ma racji w tym sporze, a 10,6% nie ma zdania na ten temat.
Więcej o założeniach paktu migracyjnego pisaliśmy tutaj:
Przypomnijmy, że rząd planuje organizację
referendum
w sprawie migrantów, które ma odbyć się w dniu wyborów parlamentarnych. Wciąż nie wiadomo, jakie pytanie zostanie w nim postawione.
Sondaż wskazuje, że Polacy podzieleni są również w kwestii
ściągania do Polski pracowników spoza UE
. Temat był w ostatnich tygodniach również szeroko dyskutowany w mediach, głównie za sprawą rozporządzenia, które miało usprawnić wydawanie wiz dla cudzoziemców. Projekt dokumentu skrytykował
Donald Tusk
, po czym rząd wycofał się z jego procedowania. Jak tłumaczył
Jarosław Kaczyński
, była to "urzędnicza inicjatywa", która była "błędem".
Okazuje się, że prawie połowa badanych (45,5%) opowiada się
przeciwko
ściąganiu pracowników spoza UE, przy czym 25,% respondentów zdecydowanie uważa, że Polska nie powinna sprowadzać takich cudziemców, a 20% "raczej" się nie zgadza.
Za
ściąganiem do Polski obywateli państw spoza UE jest natomiast 39,6% badanych (25,1% "raczej" na tak, 14,5% "zdecydowanie"). 14,9% respondentów nie ma zdania na ten temat.
Jak podaje RMF FM, za ściąganiem pracowników spoza UE opowiada się 37% wyborców opozycji i 48% wyborców PiS. Poparcie dla tego rozwiązania jest również wyższe wśród mężczyzn (49%) niż kobiet (32%).