fot. East News
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że w związku z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjął decyzję o
postawieniu w stan likwidacji
spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.
"W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania" - napisał w komunikacie opublikowanym na X/Twitterze.
Zaznaczył, że
stan likwidacji może być cofnięty
w dowolnym momencie przez właściciela.
Decyzja ministra Sienkiewicza ma związek
zawetowaniem ustawy okołobudżetowej
przyjętej przez Sejm. Zapewniono w niej m.in. 3 miliardy na media publiczne czy 30-procentowe podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli.
Duda wyjaśnił, że zawetował ustawę, ponieważ nie zgadza się na "rażące łamanie Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa".
"Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić" - stwierdził.
W środę do Sejmu złożył własny projekt dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.
- W zawetowanej przez prezydenta ustawie okołobudżetowej był zapis, że minister finansów może, a nie, jak było za czasów PiS, musi, a więc może przeznaczyć obligacje o wartości 3 miliardów zł na media publiczne. Nasza propozycja była bardzo przemyślana. Te 3 miliardy zł miały być w dyspozycji ministra finansów. Te pieniądze miały trafić przede wszystkim na onkologię dziecięcą - powiedział premier Donald Tusk.