fot. X @donaldtusk, @PremierRP
Wczoraj rozpoczęła się oficjalna
wizyta premiera Indii Narendry Modiego w Polsce
. Jest ona symboliczna, bowiem odbywa się w roku 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych przez Polskę i Indie. Co ważne poprzednia wizyta szefa rządu w Delhi w Polsce odbyła się
45 lat temu
. Wówczas Polskę odwiedził premier Morarji Desai.
Jeszcze wczoraj premier Indii spotkał się ze społecznością indyjską i złożył wieniec pod pomnikiem Dobrego Maharadży na warszawskiej Ochocie.
Dziś szef indyjskiego rządu o godzinie 10 spotkał się z
premierem Donaldem Tuskiem
. Podczas wspólnej konferencji prasowej Tusk zaznaczył, że Polska i Indie wyniosły swoje relacje do poziomu partnerstwa strategicznego:
- Nie chodzi tylko o słowa. Za tym kryje się nasza determinacja i gotowość do współpracy na bardzo wielu polach - powiedział premier.
- Bardzo się cieszę, że pan premier potwierdził gotowość swojego osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny. Jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą tutaj odegrać bardzo poważną i pozytywną rolę - dodał.
Tusk wskazywał na tradycyjnie
dobre relacje pomiędzy Indiami i Polską
oraz brak konfliktu interesów.
Z kolei premier Indii podkreślił, że podczas spotkania z Donaldem Tuskiem udało się określić
szereg nowych inicjatyw
, dzięki którym relacje polsko-indyjskie nabiorą nowego kierunku.
- Nasze dwa demokratyczne kraje powinny stawiać na wymianę międzyparlamentarną, a aby bardziej poszerzać współpracę gospodarczą, postaramy się również wciągnąć w tę współpracę sektory prywatne w obu krajach - mówił Modi.
-
Polska jest światowym liderem w obszarze przetwórstwa żywności
. Chcielibyśmy więc, by polskie firmy znalazły się w tzw. wielkich targach żywności, które w tej chwili powstają w Indiach - zaznaczył.
Modi zaprosił Polskę i
polskie firmy do współpracy
przy budowie infrastruktury miejskiej w Indiach:
- Urbanizacja w Indiach nabiera coraz szybszego tempa, co również otwiera kolejne szanse na współpracę na przykład przy oczyszczalniach ścieków, gospodarce odpadami stałymi czy infrastrukturze miejskiej. Technologie czystego węgla, zielonej, odnawialnych źródeł energii, czy sztuczna inteligencja, to kolejne wspólne priorytety dla obu naszych krajów. Zapraszamy polskie firmy do przyłączenia się do inicjatywy "Make in India", niech produkują w Indiach dla całego świata - powiedział szef indyjskiego rządu.
- Indie mają wiele osiągnięć w zakresie technologii finansowej, farmaceutycznej, czy branży kosmicznej. Z radością podzielimy się zatem naszymi doświadczeniami w tych obszarach z Polską. Ścisła współpraca w zakresie przemysłów obronnych jest symbolem naszego wzajemnego zaufania. Będziemy dalej wzmacniać tę współpracę - dodał.
Na godzinę 14 zaplanowana jest wizyta premiera Indii w Belwederze, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem
Andrzejem Dudą
. Oprócz tego indyjski polityk ma dziś spotkać się z przedstawicielami polskich firm działających także w Indiach - w tym przedsiębiorstw z branży IT. Ma on także zaplanowane spotkanie z byłym wicepremierem i byłym ministrem finansów, ekonomistą
Leszkiem Balcerowiczem
.
Po wizycie w Polsce premier Indii uda się do Kijowa. Tam w piątek spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kancelaria Modiego zapowiadając wizytę, przekazała, że szef rządu czeka "na okazję, by wykorzystać wcześniejsze rozmowy z prezydentem Ukrainy na temat zacieśnienia współpracy dwustronnej i podzielić się perspektywami dotyczącymi pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie".