Logo
  • DONALD
  • RAPORT IMGW: GLOBALNE OCIEPLENIE UDERZA W POLSKĘ

Raport IMGW: globalne ocieplenie uderza w Polskę

27.06.2021, 08:00
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Państwowy Instytut Badawczy przygotował
raport pt. Klimat Polski 2020
, który opisuje sytuację klimatyczną kraju w 2020 roku w odniesieniu do norm wieloletnich.
Wynika z niego, że Polskę coraz bardziej dotyka
proces globalnego ocieplenia
. Najbardziej zauważalną zmianą jest wciąż
wzrastająca średnia temperatura powietrza
. Według wyliczeń zawartych w raporcie IMGW w 2020 roku najcieplejszym miesiącem był sierpień - wówczas średnia temperatura była wyższa o 2 stopnie Celsjusza od średniej wieloletniej.
Jeśli chodzi
temperaturę w zimę
, było podobnie. Zima 2019-2020 była najcieplejsza od początku pomiarów instrumentalnych na ziemiach polskich. W lutym średnia temperatura była wyższa aż o 4,6 stopnia Celsjusza.
Zauważalne są także zmiany sytuacji hydrologicznej. Badacze wskazali na
wzrost poziomu Morza Bałtyckiego
. Jak podaje serwis energetyka24.pl powołując się na dane raportu "trend wzrostu różni się w zależności od lokalizacji: dla Świnoujścia jest to 1,82 cm/10 lat, a dla Władysławowa 2,12 cm/10 lat".
Na zmiany klimatu wskazuje także
średnia wartość bilansu wodnego
.  
"Na przytłaczającej większości terytorium Polski bilans wodny jest ujemny - istnieje różnica między wysokością opadów a parowaniem terenowym, w której przewagę ma ta druga wartość" - podaje serwis enrgetyka24.pl
Prof. dr hab. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW zaznaczył w raporcie, że należy podjąć działania spowalniające postępowania zmian klimatycznych:
"Obserwowana od ok. 170 lat współczesna zmiana klimatu, będąca konsekwencją działalności człowieka, bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki. Ta bezsprzeczność związana jest z tempem zmian. Nigdy wcześniej bowiem nie następowały one tak szybko w tak krótkim czasie. Ponadto nigdy wcześniej żadna ze zmian klimatu nie zagrażała tak dużej populacji ludzkiej, obejmującej obecnie 7,8 mld ludzi (…). ‪Ponieważ obserwowana zmiana klimatu może doprowadzić do wyczerpania cywilizacyjnych zasobów klimatu,
konieczne jest systematyczne monitorowanie systemu klimatycznego, podejmowanie działań spowalniających lub nawet eliminujących przyczyny współczesnej zmiany klimatu
, jak również prognozowanie przyszłej ewolucji systemu klimatycznego i opracowywanie strategii dostosowania się, czyli podejmowanie działań adaptacyjnych" - zaznaczył w raporcie prof. dr hab. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA