Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Państwowy Instytut Badawczy przygotował
raport pt. Klimat Polski 2020
, który opisuje sytuację klimatyczną kraju w 2020 roku w odniesieniu do norm wieloletnich.
Wynika z niego, że Polskę coraz bardziej dotyka
proces globalnego ocieplenia
. Najbardziej zauważalną zmianą jest wciąż
wzrastająca średnia temperatura powietrza
. Według wyliczeń zawartych w raporcie IMGW w 2020 roku najcieplejszym miesiącem był sierpień - wówczas średnia temperatura była wyższa o 2 stopnie Celsjusza od średniej wieloletniej.
Jeśli chodzi
temperaturę w zimę
, było podobnie. Zima 2019-2020 była najcieplejsza od początku pomiarów instrumentalnych na ziemiach polskich. W lutym średnia temperatura była wyższa aż o 4,6 stopnia Celsjusza.
Zauważalne są także zmiany sytuacji hydrologicznej. Badacze wskazali na
wzrost poziomu Morza Bałtyckiego
. Jak podaje serwis energetyka24.pl powołując się na dane raportu "trend wzrostu różni się w zależności od lokalizacji: dla Świnoujścia jest to 1,82 cm/10 lat, a dla Władysławowa 2,12 cm/10 lat".
Na zmiany klimatu wskazuje także
średnia wartość bilansu wodnego
.
"Na przytłaczającej większości terytorium Polski bilans wodny jest ujemny - istnieje różnica między wysokością opadów a parowaniem terenowym, w której przewagę ma ta druga wartość" - podaje serwis enrgetyka24.pl
Prof. dr hab. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW zaznaczył w raporcie, że należy podjąć działania spowalniające postępowania zmian klimatycznych:
"Obserwowana od ok. 170 lat współczesna zmiana klimatu, będąca konsekwencją działalności człowieka, bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki. Ta bezsprzeczność związana jest z tempem zmian. Nigdy wcześniej bowiem nie następowały one tak szybko w tak krótkim czasie. Ponadto nigdy wcześniej żadna ze zmian klimatu nie zagrażała tak dużej populacji ludzkiej, obejmującej obecnie 7,8 mld ludzi (…). Ponieważ obserwowana zmiana klimatu może doprowadzić do wyczerpania cywilizacyjnych zasobów klimatu,
konieczne jest systematyczne monitorowanie systemu klimatycznego, podejmowanie działań spowalniających lub nawet eliminujących przyczyny współczesnej zmiany klimatu
, jak również prognozowanie przyszłej ewolucji systemu klimatycznego i opracowywanie strategii dostosowania się, czyli podejmowanie działań adaptacyjnych" - zaznaczył w raporcie prof. dr hab. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW.