We francuskiej
wiosce Seine-Port
, która jest położona nieopodal Paryża, przeprowadzono
referendum
, w którym mieszkańcy zadecydowali o wprowadzeniu
ograniczeń z korzystania ze smartfonów
w miejscach publicznych. Nowe regulacje zakazują dorosłym i dzieciom tzw. scrollowania urządzeń w czasie
chodzenia ulicą,
siedzenia z innymi na ławce w parku
, robienia zakupów w sklepach, czy kawiarniach lub jedzenia w restauracjach.
W referendum za nowym zakazem opowiedziało się 146 osób. Przeciw było zaś 126 mieszkańców. W głosowaniu miało wziąć udział zaledwie 272 uprawnionych do głosowania, co daje frekwencję na poziomie mniejszym niż 20 procent. Mimo to rozwiązanie to będzie wprowadzone w życie. Burmistrz wioski twierdzi, że ma ono
pomóc
zadbać mieszkańcom o "zdrowie publiczne".
Oprócz tego w ramach referendum zatwierdzono także pomysł wprowadzenia karty dla rodzin dotyczącej korzystania przez dzieci ze smartfonów. Dzieci miałyby mieć zakaz przebywania przed ekranami z rana, nie mogłyby posiadać ekranów w pomieszczeniach, w których śpią, ani korzystać z nich w czasie posiłków. Jeśli rodzice dzieci przed 15. rokiem życia zdecydują się nie kupować mu smartfona, wówczas gmina ma przekazać rodzinie telefon komórkowy starszego typy, który służy tylko do wykonywania połączeń i pisania wiadomości SMS.
- Ludzie mają wrażenie, że wtrącamy się w ich życie. Nie chcę tego! Istnieje jednak problem zdrowia publicznego. Musimy im pomóc - powiedział w rozmowie z Le Parisien burmistrz Seine-Port, Vincent Paul-Petit.
Warto dodać, że przepisy mają jedynie
charakter symboliczny
. Służby
nie mogą ich w żaden sposób egzekwować,
ponieważ nie istnieje krajowe prawo zabraniające używania telefonów komórkowych. Jak twierdzą władze wioski, mają one jedynie zachęcić obywateli do zadbania o zdrowie publiczne. Burmistrz zachęca lokalnych sklepikarzy i właścicieli restauracji i kawiarni do oznaczania swoich lokali naklejkami przypominającymi o zakazie. W najbliższym czasie zapowiedziano także utworzenie strefy sportowej oraz klubu filmowego dla dzieci i młodzieży, aby urozmaicić mieszkańcom czas wolny.