Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że
Afryka mógłby uprawiać od dwóch do trzech razy więcej ziaren, zbóż, roślin ogrodniczych i zwierząt gospodarskich
. Nicolas Kazadi Kadima, minister finansów Demokratycznej Republiki Konga, tłumaczy, że ubóstwo i brak dostępu do zasobów, takich jak energia i woda, odgrywają ogromną rolę w
uniemożliwianiu kontynentowi realizacji jego potencjału
.
Rolnictwo jest dominującym sektorem w większości krajów afrykańskich: zatrudnia
ponad 60 procent ludności
i wytwarza około 23 procent PKB. Jednak Patrick Verkooijen, dyrektor generalny Globalnego Centrum Adaptacji, uważa, że
skutki zmian klimatycznych
hamują produktywność sektora rolnego
. Powołał się na prognozę, że do 30 procent produkcji kukurydzy zostanie utraconych z powodu wzrostu temperatury na kontynencie.
- Musimy wprowadzić nasiona odporne na suszę, które mogą wytrzymać wstrząsy związane z kryzysem klimatycznym. Musimy sadzić drzewa, musimy korzystać z agroleśnictwa i musimy przystosowywać produkty, żeby uzyskać dostęp do rynków światowych - tłumaczył.
Zdaniem ekspertów klimat w Republice Południowej Afryki ociepla się dwa razy szybciej niż w reszcie świata, co oznacza, że zmiany w rolnictwie mają kluczowe znaczenie.
- Na całym świecie przekroczymy wzrost temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza, to przyniesie poważny stres w skomercjalizowanym i zglobalizowanym systemie żywnościowym - przyznał działacz Vishwas Satgar z Ruchu Karty Sprawiedliwości Klimatycznej.
Daniel Bester, rolnik z RPA, już wprowadził tak zwane rolnictwo regeneracyjne. Mężczyzna uprawia rośliny okrywowe poza sezonem, swoje bydło pasie na polu z uprawami, a robaki, które przyciąga obornik, wykonują pracę polegającą na natlenianiu. Zacieniona gleba zatrzymuje wilgoć i składniki odżywcze, a chwasty są pod kontrolą.
Philip Boahen z Afrykańskiego Bank Rozwoju twierdzi, że przyjęcie praktyk ochronnych może odegrać ogromną rolę w ochronie gleby i poprawie biomasy, a tym samym w zwiększeniu produktywności upraw. Z kolei Globalne Centrum Adaptacji i Afrykański Bank Rozwoju zobowiązały się zgromadzić
25 miliardów dolarów do 2025 roku
, z czego połowa kwoty ma wesprzeć 30 milionów drobnych rolników.