Logo
  • DONALD
  • BADANIE: WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW UWAŻA, ŻE SZTUCZNA INTELIGENCJA ZASTĄPI ICH PRACĘ

Badanie: większość Polaków uważa, że sztuczna inteligencja zastąpi ich pracę

01.10.2024, 06:00
fot. Unsplash
CBOS opublikował raport z badania opinii dotyczących
sztucznej inteligencji.
Okazuje się, że Polacy widzą więcej zagrożeń niż korzyści w rozwoju AI, większość uważa też, że technologia ta zastąpi ich pracę. 
Z badania CBOS wynika, że pojęcie sztucznej inteligencji znane jest 76% respondentów, a co czwarty badany nigdy nie spotkał się z tym pojęciem. Znajomość terminu zależy przede wszystkim od wieku ankietowanych, im młodsi badani, tym częściej deklarują, że wiedzą, czym jest sztuczna inteligencja. 
Najczęściej badani definiują AI jako program komputerowy, ale również jako narzędzie optymalizujące procesy i pracę człowieka. 1/5 badanych uważa, że sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana we wszystkich dziedzinach i obszarach życia, jednocześnie
60% deklaruje, że osobiście nie używa w AI w swoim codziennym życiu.
Najczęściej po rozwiązania oparte na sztucznej inteligencje sięgają osoby w wieku 18-24 lata (60%), uczniowie i studenci (59%) oraz badani osiągający najwyższe dochody (55%). W kategoriach zawodowych są to przede wszystkim pracownicy usług, kadra kierownicza i specjaliści. 
Z badania CBOS wynika także, że
najwięcej badanych widzi w rozwoju AI więcej zagrożeń niż korzyści.
Deklaruje tak 38% respondentów. 29% dostrzega zarówno korzyści, jak i zagrożenia, a 24% więcej korzyści. Jak podkreśla CBOS w swoim raporcie, "dostrzeganie zagrożeń i korzyści w rozwoju AI koreluje z wykorzystywaniem tej technologii w codziennym życiu". 
"Osoby, które posługują się narzędziami SI, częściej niż inni zauważają korzyści (58%), a ci, którzy nie używają sztucznej inteligencji na co dzień, widzą więcej zagrożeń (71%)".
Wśród korzyści płynących z używania AI badani najczęściej wymieniali
pozytywny
wpływ na jakość życia, wpływ na procesy pracy, szybkość dostępu do informacji oraz edukację. Wśród
zagrożeń
badani widzą przede wszystkim wzrost nierówności na rynku pracy (27%). 15% badanych uważa natomiast, że rozwój AI doprowadzi do wzrostu przestępczości, 13% wskazało na działania manipulacyjne, takie jak rozwój deepfake’ów, a 10% na negatywny wpływ AI na zdrowie, psychikę i relacje międzyludzkie. 
Respondentów szczegółowo zapytano także o ich zdanie na temat wykorzystania sztucznej inteligencji na rynku pracy. 70% z nich wyraziło opinię, że w ciągu najbliższych kilku lat praca, którą wykonują,
może zostać zastąpiona przez AI.
Najczęściej uważali tak młodzi respondenci, dopiero wkraczający na rynek pracy, a także osoby powyżej 65. roku życia, nadal aktywne zawodowo.  74% badanych uważa natomiast, że rozwój AI przyczyni się do wzrostu bezrobocia. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA