Strona Michael Page opublikowała raport "Talent Trends 2024", zgodnie z którym
Polacy nie są zainteresowani awansem w pracy, jeśli miałoby to zagrozić ich dobremu samopoczuciu
, co i tak jest znacznie niższym wynikiem od europejskiego. Raport podał także dane dotyczące podziału pracy na zdalną i stacjonarną oraz statystyki dyskryminacji w miejscu zatrudnienia.
42% pracowników w Polsce odmówiłoby awansu, gdyby miał on powodować u nich stres i gorsze samopoczucie. Jest to jeden z najniższych odsetków w Europie, której średni wynik był o 15 p.p. wyższy niż w samej Polsce.
Dla 69% respondentów ważna jest też elastyczność
, a 39% bierze ją pod uwagę przy wyborze pracy. Taka sama ilość ankietowanych ceni pracę w pełni zdalną, a 68% docenia model pracy hybrydowej, która w tym roku jest coraz częściej wymagana przez pracodawców.
Autorzy raportu "Talent Trends 2024" przeanalizowali także poziom dyskryminacji pracowników oraz kwestie inkluzywności i autentyczności. Jak zwrócił uwagę Rafał Olczak, cytowany w badaniu, "32% badanych czuje się autentycznym sobą w pracy, a jedynie 14% uważa swoje miejsce pracy za inkluzywne".
Jak podano dalej,
16% respondentów doświadczyło stereotypowego traktowania
, 15% mikroagresji (agresywnych i krzywdzących komunikatów, również wynikających ze stereotypów), a 12% czuło się zmarginalizowanych lub potraktowanych niesprawiedliwie.
Jedynie 1/3 tych osób zgłosiła bycie ofiarą dyskryminacji
. Ponadto, częściej doświadczają jej kobiety (30% respondentek), wśród mężczyzn było to zaledwie 9% badanych.