Wydawnictwo PWN ogłosiło dziś wyniki plebiscytu na
Młodzieżowe Słowo Roku.
Tym razem najwięcej głosów internautów zdobyło słowo
"rel"
, na podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Specjalną Nagrodę Jury przyznano natomiast słowu "oddaje".
Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 18 tysięcy słów i wyrażeń, z których jury wybrało finałową dwudziestkę. Wśród propozycji były m.in. bambik, baza, bratku/bruh, cringe, delulu, drillowiec, fr/FR, git, IMO, lol, NPC, odklejka, oporowo, rel, rizz, side-eye, sigma, slay, zgerypała. Ze względu na kontrowersje wycofano z finału słowo "kys".
Ostatnim etapem było głosowanie internautów, w którym wygrało słowo "rel", uzyskując 19 tys. głosów.
-
Rel jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca
. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży. Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable "możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu - jest bardzo popularne wśród młodzieży - komentuje przewodnicząca jury Anna Wileczek.
Na drugim miejscu znalazł się wyraz "
sigma"
, to popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się "
oporowo"
, używane jako synonim wyrażenia "do oporu/ w opór".
Jury przyznało również specjalną nagrodę słowu
"oddaje"
, które - jak wskazano - wyróżniało się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie "jako polskie, kreatywne językowo słowo".
- Wyraz ten oznacza: "coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)". Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest "fajne" czy "ma dobry vibe" - wyjaśnia Marek Łaziński.
Jak informuje Wydawnictwo PWN, tegoroczne głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem,
oddano rekordowe 140 tysięcy głosów
.
Więcej na temat tegorocznego plebiscytu oraz komentarze jury dotyczące Młodzieżowego Słowa Roku można przeczytać na
stronie PWN
.