Jak co roku Wydawnictwo Naukowe PWN i Uniwersytet Warszawski organizują plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Teraz spośród słów zgłaszanych do konkursu, jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Znalazły się w niej słowa najczęściej zgłaszane przez internautów. W tegorocznym plebiscycie do pierwszego etapu zgłoszono 18 tysięcy słów i wyrażeń.
Na liście dwudziestu słów, z których zostanie wybrane Młodzieżowe Słowo Roku, znalazły się takie jakie: bambik, baza, bratku/bruh, cringe, delulu, drillowiec, fr/FR, git, IMO, lol, NPC, odklejka, oporowo, rel, rizz, side-eye, sigma, slay, zgerypała oraz
kontrowersyjne kys
.
Słowo kys jest skrótem od "kill yourself", czyli "
zabij się
". Redakcja wyjaśniła, że zwrot znaczy zazwyczaj "odczep się". PWN tłumaczyło także, że kys może być skrótem od "keep yourself safe", czyli "uważaj na siebie".
Mimo wszystko redakcja wystosowała komunikat, w którym poinformowała, że wycofuje słowo z konkursu.
"Pomimo że nadesłane w pierwszym etapie konkursu definicje nie wskazują na powszechne użycie słowa KYS w takim znaczeniu, organizator konkursu podjął decyzję o
usunięciu powyższego zgłoszenia
z finałowej dwudziestki" - czytamy.
- Kiedy to słowo pojawiło się dość licznie w bazie zgłoszeń, skonsultowaliśmy te sensy z nastolatkami z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Nikt nie wskazał, że używał tego wyrazu lub rozumiał go jako wezwanie do przemocy czy samobójstwa. Nikt nie przyjmował tego akronimu dosłownie. Pojawiły się nawet przykłady użycia w znaczeniu "ogarnij się". Te znaczenia "niedosłowne" zdecydowały o pozostawieniu tego nowego skrótowca - powiedziała prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku, w rozmowie z Rzeczpospolitą.