fot. East News
Jak wynika z najnowszego sondażu RMF FM
i Dziennika Gazety Prawnej
, większość Polaków popiera prawo do zawarcia związków partnerskich przez pary jednopłciowe, a połowa opowiada się za prawem do małżeństw. Adopcja dzieci przez takie pary wciąż ma jednak więcej przeciwników niż zwolenników.
Na pytanie, czy pary jednopłciowe powinny mieć
możliwość zawierania związków partnerskich
, twierdząco odpowiada 66% badanych, 26% jest przeciwnych, a 7% nie ma zdania na ten temat. Prawo do zawierania
małżeństw
jednopłciowych popiera natomiast połowa respondentów, 41% opowiada się przeciwko takiemu rozwiązaniu, niezdecydowanych jest natomiast 9%.
W obu przypadkach prezentowane opinie wyraźnie różnią się w zależności od preferencji politycznych. Prawo do związków partnerskich popiera 97% wyborców rządzącej koalicji, 86% z nich popiera małżeństwa jednopłciowe. W przypadku wyborców obecnej opozycji (PiS i Konfederacja) 67% sprzeciwia się związkom partnerskim, a 90% małżeństwom.
Adopcja
dzieci przez pary jednopłciowe wciąż ma więcej przeciwników. Za takim prawem opowiada się 22% badanych, 63% jest przeciwnych, 14% nie ma zdania na ten temat. W przypadku zwolenników KO, Lewicy i Trzeciej Drogi możliwość adopcji popiera 43% badanych. Wśród wyborców opozycji dominują przeciwnicy tego pomysłu: na nie jest 93% badanych.
Polska pozostaje jednym z pięciu krajów w Unii Europejskiej, w których nie można formalizować związków jednopłciowych. Nie uregulowano tego również w Bułgarii, Rumunii, Litwie i Słowacji.