Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości poinformował wczoraj, że jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu zostanie przyjęta uchwała w
obronie dobrego imienia Jana Pawła II
. To reakcja na komentarze, które pojawiły się po poniedziałkowej emisji reportażu
Marcina Gutowskiego
, z którego wynika, że papież wiedział o przypadkach nadużyć księży wobec dzieci i sam tuszował sprawy pedofilii.
Do treści uchwały dotarła Polska Agencja Prasowa.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak - św. Jan Paweł II. (...) Parlamentarzyści muszą stanąć po stronie prawdy, a nie komunistycznego oszustwa. (...) Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów" - czytamy.
Dobrego imienia papieża chce również bronić PSL
, które postanowiło złożyć w Sejmie
własny projekt uchwały
"upamiętniającej" Jana Pawła II.
"Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jednocześnie Sejm RP uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że
Papież Polak był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata
. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża papieżowi Janowi Pawłowi II wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej Ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata" - czytamy w projekcie.
Dziś oba projekty rozpatrzy sejmowa komisja kultury.
Wczoraj członkowie PSL wyrazili z kolei "wdzięczność" wobec papieża, składając kwiaty pod Krzyżem Papieskim na Placu Piłsudskiego w Warszawie: