Według ekspertów technologicznych - Yegora Denisov-Blancha i Simona Obstbauma, którzy na Uniwersytecie Stanforda prowadzą badanie na temat produktywności inżynierii oprogramowania,
Polska ma najbardziej efektywne zespoły deweloperskie na świecie
. W pierwszej trójce znaleźli się także inżynierzy z Brazylii i Rumunii.
Z badań prowadzonych przez naukowców wynika, że polskie, brazylijskie i rumuńskie zespoły deweloperskie
przewyższają średnią globalną o około 50%
. Zmierzono to przy pomocy nowatorskiego algorytmu.
"To studium przypadku wyróżnia się tym, że w każdym kraju zespoły działają jako niezależne jednostki, używają podobnych stosów technologicznych (JS, Python) oraz opracowują produkty na porównywalnych etapach dojrzałości biznesowej i technologicznej. Pomiar produktywności na poziomie zespołu jest szczególnie wnikliwy: zachęca ludzi do zwiększania całkowitej produktywności zespołu zamiast skupiać się na indywidualnej produktywności i konkurowania o istniejące zasoby" - wyjaśnił w serwisie LinkedIn Yegor Denisov-Blanch.
Eksperci zwracają uwagę, ważne jest, aby w kontekście wydajności zespołów programistycznych należy być
ostrożnym z tradycyjnymi wskaźnikami produktywności
. Algorytm opracowany przez badaczy odczytuje kod źródłowy z repozytoriów, analizuje go i wykorzystuje metadane, aby uzyskać historyczną i bieżącą wydajność programistów, zespołów i organizacji. Narzędzie analizuje różne wymiary kodu źródłowego: wykorzystywane interfejsy API, warstwy trwałości, klasy, powierzchnie klas, zależności czy wzorce architektoniczne i bierze pod uwagę złożoność kodu.