Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o prowadzonych postępowaniach wobec popularnych platform internetowych, które
obiecują użytkownikom korzyści
, uzależnione od systemu promocyjnego typu piramida. Takie systemy wymagają zachęcania kolejnych osób do zaangażowania się w projekt.
UOKiK przygląda się obecnie
iGenius
, oferującej usługi edukacyjne w dziedzinie zarządzania finansami oraz
Dream Trips
(dawniej WorldVentures), nakłaniającej konsumentów do dołączenia do klubu podróżniczego. Niepokój Urzędu wzbudza również
Jifu
, który w zamian za comiesięczną subskrypcję udostępnia m.in wyszukiwarkę usług turystycznych oraz oferuje prowizję za wprowadzenie do projektu kolejnych osób.
- Systemy promocyjne typu piramida stwarzają pozory wysokich zysków dostępnych tylko dla wtajemniczonych. Takie systemy po pewnym czasie
muszą upaść
, bowiem wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. W takim systemie nie ma żadnego produktu lub usługi, której sprzedaż przyniosłaby wartość dodaną i wypracowała realne zyski. Apelujemy do konsumentów o sceptyczne podchodzenie do tego typu ofert inwestycyjnych - wyjaśnił Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Tego typu projekty najczęściej są reklamowane hasłami "program", "inwestycje", "zarabianie w internecie", "zarabianie w domu", "platforma reklamowa", czy "klub". Ambasadorzy zachęcają do inwestowania w tokeny, kryptowaluty, pakiety edukacyjne, apartamenty czy usługi turystyczne. Takie działania mają być przykrywką dla piramidy.
"Niezależnie od wykorzystywanego pretekstu, wspólnym mianownikiem takich systemów jest
nakłanianie do rekrutacji nowych członków
, budowanie struktury oraz obietnica zysków. Zyski pochodzą od nowych uczestników, jednak system po pewnym czasie musi upaść, bowiem wpłacane pieniądze nie są inwestowane w żadne aktywa" - wskazał UOKiK.
Chróstny postawił już zarzuty trzem promotorom projektów inwestycyjnych:
Grzegorzowi Baryle, Franciszkowi Rumakowi i Łukaszowi Spórnie
. Zarzuca im się propagowanie projektu IM.Academy, udającego sprzedaż pakietów edukacyjnych z dziedziny finansów i e-commerce.
Promocja podobnych inwestycji staje się coraz popularniejsza. W mediach społecznościowych stale można natknąć się na kolejnych promotorów, którzy obiecują szybkie wzbogacenie się na "pracy online". Autorzy takich profili często korzystają nawet z tych samych opisów.
"Konsumencie, pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na inwestycję swoich oszczędności - sprawdź podmiot ją oferujący na stronach UOKiK, Rzecznika Finansowego, oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Zwróć uwagę na listę ostrzeżeń publicznych przed potencjalnie niebezpiecznymi formami inwestowania" - alarmuje UOKiK.