fot. East News
Prezydent
Andrzej Duda podpisał w czwartek tak zwaną ustawę antylichwiarską
. Nowelizacja została przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek czy obniżenie kosztów dla kredytów konsumenckich.
- Do tej pory mieliśmy sytuację, w której przez zmiany w prawie w 2011 roku, wprowadzone przez Platformę Obywatelską i PSL, Polska stała się eldorado firm lichwiarskich. To właśnie wtedy
Platforma Obywatelska usunęła z polskiego prawa antylichwiarskiego dwa bardzo ważne przepisy
chroniące tych najsłabszych. Pierwszy przepis, który wskazywał maksymalny limit kosztów pozaodsetkowych, a drugi, który przewidywał przestępstwo lichwy, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat dwóch - przekonywał wiceminister Marcin Warchoł.
Nowe regulacje mają służyć
ograniczeniu nadużyć
w przypadkach udzielania kredytów przez firmy pożyczkowe. Zmiany m.in. uzależniają udzielenie pożyczki konsumenckiej od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz wprowadzają konsekwencje za udzielenie takiego kredytu w przypadku oceny negatywnej.
Zmiany przewidują także zapobieganie "rolowaniu kredytów", nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pożyczkowymi czy wprowadzenie obowiązku przekazywania informacji do instytucji upoważnionych do gromadzenia informacji stanowiących tajemnicę bankową.
Ustawa również zakłada obniżenie górnego limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz wprowadzenie możliwości dzielenia takich pożyczek tylko dla firm, które są w formie spółki akcyjnej o minimalnym kapitale 1 miliona zł.