Brytyjski dziennik "The Times"
opisał wysiłki podejmowane przez
Kreml
, jakie ten stosuje w celu promowania flagowych tez
ruchów
antyszczepionkowych
takich jak "szczepionki powodują autyzm".
"The Times" oparł się na analizach swoich dziennikarzy, a także badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Maryland oraz Johns Hopkins University we współpracy z "American Journal of Public Health".
Metoda działania podobna jest do tego, co można było zaobserwować w mediach społecznościowych zarówno przy okazji wyborów prezydenckich w USA, jak i kampanii na rzecz Brexitu.
Zakładane w Rosji konta na Twitterze publikują anglojęzyczne wpisy, zawierające zarówno głosy za, jak i przeciwko szczepieniom w celu prowokowania kłótni oraz jak najdłuższemu ich podtrzymywaniu.
Niektóre z kont są jawnie powiązane ze słynną, prokremlowską
"farmą trolli" działającą w Petersburgu
, którą amerykański Departament Sprawiedliwości zidentyfikował jako podmiot próbujący wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.
Jedno z kont zidentyfikowanych przez gazetę publikowało m.in.
fałszywe informacje o tym, że szczepionki doprowadziły do śmierci lub hospitalizacji trzech czwartych dzieci w jednej z meksykańskich miejscowości
.
Jak napisał dziennik, rosyjskie wpisy nie dotyczą jednak wyłącznie samych szczepień, ale próbują także poruszać aspekty rasowe i klasowe, sugerując, że jedynie członkowie "elit" otrzymują czyste, nieskażone szczepionki.
Opublikowane w tym tygodniu statystyki wykazały rosnącą w Europie liczbę zachorowań na odrę, świnkę i różyczkę.
Póki co zidentyfikowano już ponad 41 tysięcy przypadków, czyli prawie dwa razy więcej niż w całym 2017 roku.