Logo
  • DONALD
  • RAPORT: MŁODZI LUDZIE MAJĄ NADZIEJĘ, ŻE ZNAJDĄ SENSOWNY ETAT I SPOKÓJ

Raport: młodzi ludzie mają nadzieję, że znajdą sensowny etat i spokój

29.09.2024, 10:30
Jak wynika z badania Big InfoMonitor, jedna trzecia tegorocznych absolwentów szkół średnich nie wybiera się na studia, a
planuje znaleźć pracę na cały etat
. Studiować chce ponad połowa młodych ludzi, z czego dzienną naukę planuje 36%.
Raport
Świadomość ekonomiczna młodych Polaków
wskazuje, że
"dla młodych Polaków priorytetem jest dziś praca"
, a "era studiów, które nie dają konkretnego zawodu powoli odchodzi do lamusa". Część młodych ludzi nie wybiera się na studia, a zamierza od razu pójść do pracy na cały etat.
Deklaruje tak 30% badanych kobiet i 37% mężczyzn.
20% respondentów deklaruje natomiast, że będzie kontynuować pracę, którą podjęło jeszcze w trakcie nauki. Niektórzy planują pracę w rodzinnych biznesach, wskazało tak 5% badanych mieszkających w miastach i 8% mieszkających na wsi. 12% młodych ludzi rozważa założenie własnej firmy, takich deklaracji jest więcej wśród mężczyzn (17%) niż wśród kobiet (10%).  
-  Młodzi rozumieją, że
szybkie wejście na rynek pracy to coś więcej niż tylko większa samodzielność finansowa
. Pozwoli im to w przyszłości wykazać się doświadczeniem i zaangażowaniem oraz posiadanymi kompetencjami, które mogą zdecydować o awansie, czy dostaniu lepszej oferty zatrudnienia. Trzeba pamiętać, że mimo niskiej stopy bezrobocia, rynek pracy jest obecnie bardzo zmienny i gdy pojawiają się interesujące możliwości, warto z nich korzystać - mówi
dr hab. Waldemar Rogowski
, główny analityk BIG InfoMonitor cytowany w komunikacie prasowym. 
Na studia wybiera się natomiast
56%
tegorocznych absolwentów, przy czym tylko 36% planuje naukę dzienną, a 20%  - zaoczną. 80% przyszłych studentów deklaruje, że będzie
łączyć naukę z pracą
, większość to ci, którzy już jako maturzyści mieszkali poza domem. 
1/3 badanych przyznaje, że na studiach utrzymywać będą ich rodzice, a 15% uważa, że będzie musiało się zadłużyć, ale najczęściej u rodziny. Na kredyt chce zdecydować się tylko 1% respondentów. 
Badanie sprawdziło również, jak pokolenie Z podchodzi do
oszczędzania
. Okazuje się, że tylko 10% respondentów nie odkłada żadnych pieniędzy. Większość gromadzi środki na koncie bankowym lub w gotówce.
- Początek naszego życia zawodowego, gdy jeszcze nie posiadamy wielu zobowiązań, to dobry moment by zacząć oszczędzać. Według różnych statystyk im jest się starszym, tym trudniej odłożyć pieniądze, a z miesiąca na miesiąc, nie odkładając ani złotówki, żyje 30% Polaków. Regularne oszczędzanie to nawyk, który warto w sobie wyrobić i cieszy, że młodzi są tego świadomi - mówi dr hab. Waldemar Rogowski.
Jak wskazuje raport, młodzi ludzie najczęściej oszczędzają na "czarną godzinę", na podróże, realizacje pasji, wypoczynek, edukację i zakup samochodu.
fot. Big InfoMonitor

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA