Na platformie Storytel pojawiło się dziś słuchowisko
Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej.
Literacko oparte jest na
Chłopach
Władysława Reymonta
, inspiracją do powstania fabuły był natomiast raport
WWF 2050 Polska dla pokoleń
.
Słuchowisko
Cezarego Zbierzchowskiego
opowiada o gospodarzu Antku Wiśniewskim i jego sąsiadach ze wsi Lipce. Z jednej strony zmagają się z
szaloną pogodą
, z drugiej z
deweloperem Dziedzicem
.
"Polska wieś w roku 2050. Roboty, egzoszkielety i drony są tak samo powszechne jak siekiery i widły. W ogromnych hangarach uprawia się cytrusy, każda kropla wody jest na wagę złota, a Reymontowskie Lipce dawno wyludniły się z powodu suszy. Uciekinierzy z południa Europy mają gospodarstwa tuż za płotem, u sołtysa można spotkać Hiszpanów i Greków, w kościele słychać zaś płomienne ekologiczne kazania" - zapowiada słuchowisko Storytel.
W
Chłopach 2050
występują m.in.
Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Zofia Zborowska, Bartłomiej Topa i Marian Dziędziel
.
- Nie rozumiem tych, którzy udają, że nie ma problemu. Tych, którzy mówią, że nie ma czegoś takiego jak ocieplenie klimatu (…) Jeśli słuchać mądrych ludzi, naukowców, to widać smutny obraz. Jedziemy w pociągu, którego nie da się już zatrzymać, można go tylko spowolnić (…) Zwiększanie świadomości, o tym w jakim jesteśmy położeniu, jest najważniejsze. Dlatego
każda forma przekazu ma olbrzymią wartość
. Jeżeli ktoś po odsłuchaniu tego audiobooka nabierze wątpliwości, których wcześniej nie miał, albo coś zrozumie i przekaże to innym, to może coś się uda zmienić - mówi Dorociński.
Słuchowisko promują również inspirowane nim obrazy. To dzieła
Józefa Chełmońskiego
przerobione tak, aby ilustrowały prawdopodobne realia klimatyczne, społeczne i technologiczne. "Bociany" Chełmońskiego to "Drony", a "Burza" to "Armagedon".
Storytel zapowiada, że w ramach działań na rzecz ochrony klimatu , przekaże fundusze na współpracę z Klubem Gaja. Każde odsłuchanie
Chłopów 2050
to
złotówka na sadzenie drzew
.