Logo
  • DONALD
  • BADANIE: POLACY TYRAJĄ ŚREDNIO PRAWIE 6 GODZIN TYGODNIOWO ZA DARMO, ZAMIAST ZAJĄĆ SIĘ PO PRACY SWOIM ŻYCIEM

Badanie: Polacy tyrają średnio prawie 6 godzin tygodniowo za darmo, zamiast zająć się po pracy swoim życiem

11.08.2022, 07:30
Firma ADP Polska przygotowała raport dotyczący bezpłatnej nadprogramowej pracy Polaków. Badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio
5 godzin i 48 minut dodatkowej pracy za darmo
. W poprzedniej edycji badania Polacy pracowali nadprogramowo średnio 5 godzin i 30 minut. 
Ponad 25 proc. Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo.
Natomiast ponad 34 proc. badanych deklaruje, że jest skłonna pracować więcej godzin i dni w tygodniu, jeżeli będzie się to wiązało z dodatkowym wynagrodzeniem. 
W skali globalnej pracownicy każdego tygodnia wykonują średnio prawie ponad 8 godzin i 30 minut dodatkowej pracy, przy czym średnia europejska wynosi 7 godzin i 45 minut.
"Po ponad dwóch latach pandemii pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej lub hybrydowej. Wypracowane zostały schematy, które pozwalają im zachowywać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, jednak wciąż przyznają, że zdarza im się pracować po godzinach" - napisano w raporcie.
Anna Barbachowska z ADP Polska wskazała, że odbieranie telefonów czy pisanie maili poza godzinami pracy często w trakcie pandemii, zaczęło przyjmować status normalności.
- Nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników. Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków. [...] Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji spędzają w firmie więcej czasu niż wynika to z ich kontraktu - dodała.
Według danych CBOS z 2019 roku,
aż 11 proc. Polaków zmagało się wówczas z pracoholizmem
. Psycholog Sylwia Wysocka-Sollich przypomina, żeby nie przekraczać 40 godzin pracy w tygodniu oraz stawiać jasne granice, oddzielając swoje życie prywatne od zawodowego.
- Kiedy obserwujemy u siebie bądź u naszych współpracowników pogorszenie samopoczucia, skutkujące lękiem czy depresją związaną z pracą, powinien być to dla nas zawsze sygnał - podkreśliła.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA