Logo
  • DONALD
  • BADANIE: ZBYT DUŻO WOLNEGO CZASU OBNIŻA SAMOPOCZUCIE, BO LUDZIE ŹLE SIĘ CZUJĄ BEZ JAKIEGOŚ CELU

Badanie: zbyt dużo wolnego czasu obniża samopoczucie, bo ludzie źle się czują bez jakiegoś celu

12.09.2021, 11:39
W periodyku Journal of Personality and Social Psychology opublikowano ostatnio artykuł zawierający analizę odpowiedzi ponad 35 000 uczestników dwóch badań na dużą skalę.
Pierwsze zostało przeprowadzone w latach 2012–2013. Respondenci musieli określić, co robili w ciągu ostatnich 24 godzin. Po zebraniu opinii, które czynności można utożsamiać z czasem wolnym, zespół obliczył, ile godzin badani faktycznie wykorzystali na takie aktywności. Okazało się, że
subiektywne samopoczucie rosło wraz z ilością czasu wolnego do około dwóch godzin - po przekroczeniu pięciu dobry nastrój zaczynał się pogarszać.
Z kolei dane National Study of the Changing Workforce z 1992-2008 pokazały, że po upływie kilku godzin posiadanie większej ilości wolnego czasu nie było już powiązane z lepszym subiektywnym samopoczuciem, ale też nie spadło. Prawdopodobnie było to spowodowane tym, że niewielu respondentów zgłosiło posiadanie więcej niż pięciu godzin wolnego czasu dziennie.
Naukowcy stwierdzili, że badanie wykorzystania czasu, sugeruje, że
znaczenie ma również sposób spędzania wolnych chwil
"Chociaż duża ilość wolnego czasu spędzonego na
czynnościach wykonywanych w samotności czy nieproduktywnych
miała negatywny wpływ na subiektywny dobrostan to czas spędzony na czynnościach społecznych lub produktywnych już nie" - napisano w artykule. 
Zespół zdecydował się na dwa eksperymenty online, z danymi od 2565 amerykańskich uczestników w jednym i 4046 w drugim. Chcieli upewnić się, że wyniki nie sprowadzają się po prostu do scenariusza, w którym np. ludzie chorujący na depresję mogą posiadać większą ilość wolnego czasu.
Uczestnicy byli poproszeni o wyobrażenie sobie określonej ilości wolnego czasu dziennie i tego, co by z nim zrobili. W jednym z eksperymentów sprawdzano konkretnie, czy został on wykorzystany na znaczące i produktywne czynności, czy też "zmarnowany".
"Odkryliśmy, że zbyt dużo czasu wiązało się z niższym subiektywnym samopoczuciem ze względu na
brak poczucia produktywności i celu
" - napisała dr
Marissa Sharif
, współautorka badania z University of Pennsylvania.
Podsumowując, badacze wysunęli wniosek, że osoby, które skarżą się na brak wolnego czasu powinny starać się wygospodarować go dzięki lepszemu zarządzaniu swoim grafikiem (bez rezygnowania z wypełniania obowiązków). Z kolei ci, którzy mają wolne dni powinni spróbować spędzać czas w konkretnym celu - socjalizować się albo wykonywać produktywne czynności.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA