Logo
  • DONALD
  • BADANIE: LICZBA ŚMIERCI Z POWODU UPAŁÓW DO KOŃCA STULECIA MOŻE WZROSNĄĆ TRZYKROTNIE

Badanie: liczba śmierci z powodu upałów do końca stulecia może wzrosnąć trzykrotnie

24.08.2024, 14:00
fot. East News / Flickr @bertknot / X @davidmgleon
Z
badania
opublikowanego w Lancet Public Health wynika, że do końca stulecia w Europie może znacznie
wzrosnąć liczba zgonów spowodowanych upałami
. Badacze ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą stanowić poważne wyzwanie dla systemów ochrony zdrowia, szczególnie w krajach takich jak Włochy, Grecja czy Hiszpania.
"W latach
1991-2020
liczba zgonów związanych z zimnem była
2,5 razy wyższa w Europie Wschodniej niż w Europie Zachodniej
, a liczba zgonów związanych z upałem była
6 razy wyższa w Europie Południowej niż w Europie Północnej
" - alarmują autorzy badania.
Naukowcom udało się określić medianę zgonów związanych z nadmiernym gorącem, do jakich doszło we wskazanym okresie czasu, która wyniosła 43 729. Badacze przekonują, że jeśli średnia globalna temperatura wzrośnie o 3°C, do 2100 roku liczba zgonów wywołanych przez upały może się zwiększyć o kolejne 54 974 przypadki. Ocieplenie może też podkreślić dysproporcje w regionalnej śmiertelności, które odcisną się szczególnie na południowej części Europy.
- Wraz z ocieplaniem się klimatu i starzeniem się populacji spodziewamy się znacznie większej liczby zgonów związanych z upałami, podczas gdy liczba zgonów spowodowanych zimnem zmniejszy się tylko nieznacznie - powiedział David García-León ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, współautor badania.
Naukowcy doszli do wniosku, że największą uwagę powinno się poświęcić tym rejonom, które są zamieszkiwane przez osoby dotknięte bezrobociem, ubóstwem, emigracją i zmianami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa. Powiedzieli, że takie obszary są najbardziej dotknięte wzrostem liczby zgonów z powodu upałów.
Zdaniem badaczy wyniki przeprowadzonej analizy powinny zmobilizować rządy do podjęcia działań, które mogą złagodzić konsekwencje toczących się zmian klimatycznych. Zasugerowano m.in. to, aby inwestować w szpitale, tworzyć kryzysowe plany działania i odpowiednio dostosowywać budynki.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA