Dziś
Jacek Sasin
poinformował na Twitterze, że jes
t akceptacja dla budowy
przez
KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej
w Polsce. W kwietniu KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji dla projektu budowy.
O sprawie poinformował także KGHM. Dodał, że decyzja resortu to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej. Koncern podkreśla, że jego celem jest "bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo energia, która pozwoli nam utrzymać przewagę biznesową KGHM w skali globalnej":
"W przypadku zaangażowania w energię jądrową mamy silne wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych, a teraz akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To ważne, bo wprowadzenie w naszym kraju technologii jądrowej, opartej na małych modułach, to również
wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarko"
- poinformował prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.
To jednak nie jedyna informacja przekazana w ostatnim czasie przez KGHM. Spółka poinformowała dziś, że podpisała
porozumienie z Samsung C&T Corporation
dotyczące współpracy przy
wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych:
"Zakładamy, że połowa zużywanej przez KGHM energii będzie pochodziła z naszej własnej produkcji, w tym z OZE. Już teraz nasze Bloki Gazowo-Parowe zabezpieczają blisko 20 proc. tego zapotrzebowania, dodatkowo rozwijamy projekty OZE, planujemy budowę SMR i badamy możliwości sięgnięcia po inne technologie, w tym wodorowe. Liczymy, że doświadczenie i potencjał finansowy, który wnosi Samsung, wzmocni nasze starania w drodze do wdrożenia technologii związanych z transformacją energetyczną i zeroemisyjnością" - przekazał Tomasz Zdzikot.
"Istnieje wiele obszarów, nad którymi rozważamy współpracę - nie tylko w Polsce, ale również na innych kontynentach: od energii odnawialnej, dekarbonizacji, przez budownictwo, aż po rozwój" - dodał JW Kim, wiceprezes Samsung C&T.