Wicepremier i minister aktywów państwowych
Jacek Sasin
w poniedziałek wziął udział w
podpisaniu umowy między KGHM
i amerykańskim
NuScale
, do którego doszło w USA. Umowa jest związana z rozpoczęciem prac nad
wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce
.
Elektrownie NuScale mogą pomieścić 4-6, a nawet 12 pojedynczych modułów zasilania. Według zapowiedzi ministra
pierwsza z nich ma zostać uruchomiona do 2029 roku
:
- To ważne wydarzenie nie tylko w wymiarze gospodarczym, dla dwóch wielkich światowych firm, ale to historyczne wydarzenie również dla polskiej przyszłości - powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych podczas poniedziałkowej uroczystości.
-
Polska podjęła realizację wielkiego wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna.
To dla nas ważne, ale i niezwykle trudne. Podjęliśmy ten wielki wysiłek, by nasza gospodarka mogła konkurować i dawać Polakom poczucie bezpieczeństwa, dlatego zdecydowaliśmy, że paliwem, który uzupełni paliwa z OZE, będzie energia jądrowa. Ścigamy się z czasem. Dla nas każdy rok, każdy miesiąc jest ważny, dlatego cieszę się, że dziś będzie podpisana kolejna już umowa po liście intencyjnym, która daje nam nadzieję, że reaktory modułowe będą działać w Polsce - kontynuował Jacek Sasin.
"(KGHM i NuScale Power) podejmą działania zmierzające do uruchomienia w Polsce pierwszej elektrowni (...) już w 2029 r., dzięki której Polska uniknie emisji nawet 8 mln ton CO2 rocznie" - poinformowała z kolei firma przed oficjalnym podpisaniem umowy.
Co ważne, nie tylko KGHM chce korzystać z technologii SMR. W ubiegłym roku media informowały, że Zygmunt Solorz oraz Michał Sołowow - zbudują w kraju małe reaktory jądrowe.
Według planów w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin ma powstać od 4 do 6 reaktorów. Każdy z nich ma mieć moc 300 MW.