fot. East News
W czwartek marszałek Sejmu
Szymon Hołownia
wziął spotkał się z
uczniami
V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Odbyło się ono w ramach lekcji obywatelskiej. Hołownia podziękował za zaproszenie i stwierdził, że to miła odskocznia od "doświadczeń z sali sejmowej":
- Nie wiem, jak wyglądają wasze zebrania samorządu uczniowskiego, ale mam nadzieję, że nawet w 20 proc. nie tak, jak wczoraj wyglądała debata nad jednym z ostatnich punktów porządku dziennego - mówił marszałek Sejmu.
Hołownia podczas spotkania mówił, że Sejm to serce polskiej demokracji i miejsce, które powinno "nadawać kierunek" i "pokazywać, w którą stronę będziemy przez te cztery lata płynąć".
- Chciałbym, żeby za dwa lata, jak będę kończył misję, ludzie przechodząc obok Sejmu się uśmiechali. To jest mój cel, żeby patrzyli na ten gmach z nadzieją, a nie odwracali głowę. (...) Osiągnęliśmy pierwszy krok, już się nie boją, jak przechodzą obok Sejmu, a teraz trzeba sprawić, żeby się uśmiechali - powiedział marszałek Sejmu.
Politk stwierdził, że
"główni aktorzy" sceny politycznej
często zasiadają w Sejmie
od ponad 30 lat i "trzeba ten Sejm przewietrzyć".
Nawiązał też do postulatu Polski 2050, by
obniżyć wiek wyborczy do 16. roku życia
. Przekonywał, że jest to ważne w kontekście starzejącego się społeczeństwa:
- Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz. Ja tego nie zrobię sam. To jest postulat mojego ruchu politycznego, który założyłem. Będę potrzebował do tego sojuszników. Mam nadzieję, że ich znajdziemy. Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do szesnastego roku życia - oświadczył.
- Dlaczego? Dlatego że to będzie sprawiedliwe.
Społeczeństwo się starzeje
. To oznacza, że z każdymi kolejnymi wyborami odsetek starszych wyborców jest większy, a nie mniejszy. Wszyscy opowiadają: młodzież, przyszłość, a głównie starsi głosują. I my, starsi, głosując dzisiaj układamy życie wam na znacznie dłużej niż sobie samym, bo my prędzej się odmeldujemy z tego świata - mówił do uczniów polityk.
-
Żeby to było bardziej sprawiedliwe
, powinniśmy dzisiaj sprawić, że więcej tych młodych wyborców wejdzie do systemu. Poziom świadomości, nie mam wątpliwości, w 16. roku życia już dzisiaj ludzie mają tak poukładany... nie takie decyzje podejmują jak wyborcze - twierdził Hołownia.
Marszałek Sejmu podczas spotkania zadeklarował, że jego ugrupowanie
przygotuje propozycję
w sprawie niezbędnych do obniżenia wieku wyborczego zmian w konstytucji.
W podobnym tonie w czwartek wypowiadała się polityczka Polski 2050 Paulina Henning-Kloska na antenie Radia Zet: