W mieście Yokosuka w japońskiej prefekturze Kanagawa mieszka niecałe 400 tysięcy mieszkańców. Kraj zmaga się z niżem demograficznym i wolnymi wakatami, dlatego w lokalnych urzędach
część pracy będzie wykonywał ChatGPT
. Dzięki temu urzędnicy będą się mogli skupić na czynnościach, które mogą wykonywać jedynie ludzie.
Narzędzie oparte na sztucznej inteligencji będzie odpowiedzialne m.in. za przygotowywanie bazy dokumentów, sprawdzanie ich pod względem poprawności językowej, pisanie podsumowań spotkań, tworzenie treści marketingowych i komunikacyjnych czy odpowiadanie na najczęściej zadawane pytania.
ChatGPT będzie mógł również proponować nowe projekty i przepisy, które są możliwe do zrealizowania. Władze miasta Yokosuka zapewniają, że do narzędzia
nie będą wprowadzane żadne poufne informacje
.
Ostatnio główny sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno poinformował, że rząd będzie pracował nad "wykorzystaniem sztucznej inteligencji do zmniejszenia obciążenia krajowych urzędników państwowych". Z kolei dyrektor generalny OpenAI Sam Altman zamierza otworzyć swoje biuro w Japonii.
- Chcemy wykorzystywać różne rodzaje AI do promowania reform w pracy - powiedział minister cyfryzacji Taro Kono.
Natomiast minister spraw wewnętrznych i komunikacji Takeaki Matsumoto chce, żeby jego ministerstwo korzystało z narzędzia do wykonywania niektórych obowiązków.