W październiku strona
Ekspercitvpis.info
postanowiła policzyć ile razy od stycznia tego roku, w
Wiadomościach
TVP pokazano wypowiedź
Donalda Tuska
, w której użył on słów
"fur Deutschland"
. Okazało się, że 97 razy.
Słowa "fur Deutschland", notorycznie pokazywane przez TVP zostały wypowiedziane przez Donalda Tuska podczas przemówienia wygłoszonego przed delegatami niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Wówczas Tusk pełnił jeszcze funkcję szefa Europejskiej Partii Ludowej.
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiła
skarga
w związku z materiałami TVP o Donaldzie Tusku i jego wystąpieniu w Gdańsku. Zostały one wyemitowane 19 i 20 lipca br. w
Wiadomościach
TVP.
Krzysztof Luft składający skargę napisał, że jego zdaniem materiały stanowiły
"pogwałcenie ustawowych zasad bezstronności, rzetelności, wyważenia i wysokiej jakości, wymienionych w art. 21 ustawy o RiTv"
:
"Nosił on też
cechy nachalnej propagandy
: czterokrotne powtarzanie tego samego ujęcia Donalda Tuska mówiącego po niemiecki "für Deutchland", a także dwukrotnie innego ujęcia ze słowami "danke fur alles"" - napisał Luft do KRRiT.
W odpowiedzi na skargę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała, że
wpłynęło wiele skarg
na te materiały, według informacji serwisu Wirtualne Media około 40. Organ po ich analizie stwierdził, że temat powrotu Tuska do krajowej polityki „był przez nadawcę ilustrowany ciągle tymi samymi materiałami”:
"Eksploatacja tego tematu w kolejnych wydaniach serwisów informacyjnych wywołała sprzeciw wielu widzów, którzy - w ocenie KRRiT - mogli czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji i towarzyszących im powtarzanych obrazów, z czym wiązał się brak lub znikoma ilość nowych wiadomości" - napisano w odpowiedzi na skargę.
KRRiT stwierdziła, że w materiałach o Tusku zostały zastosowane także
dodatkowe zabiegi: takie jak "wielokrotne wplatanie do różnych materiałów wyrwanych z kontekstu fragmentów nagrań archiwalnych
, zgromadzonych przy innych okazjach (np. słowo "Deutschland", wypowiedziane przez Donalda Tuska, zbliżenia na jego zaciśniętą pięść oraz zmiana rzeczywistej kolorystyki archiwalnych nagrań), a także zamieszczanie pasków informacyjnych podkreślających ww. przekaz".
"Zastosowane środki nie stanowiły bezstronnej informacji
w rozumieniu przepisów ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji" - stwierdzono.
W związku z tym
TVP została upomniana przez organ
, by przestrzegała przepisów zawartych ustawie o radiofonii i telewizji.
- Naruszenia ustawy w kontekście propagandowej nagonki na Donalda Tuska są tak rażące, że KRRiT nie mogła zignorować mojej skargi w tej sprawie. Upomnienie jest bardzo łagodną sankcją jak na te bezprzykładne patologie, ale najważniejsze, że KRRiT przyznała, iż Wiadomości i TVP Info łamią zasady bezstronności, rzetelności i obiektywizmu - jak widać warto reagować i pisać skargi - skomentował sytuację w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Krzysztof Luft.
Według analizy Press-Service Monitoring Mediów od chwili, gdy
Tusk
został p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, aż do początku sierpnia w
Wiadomościach
TVP poświęcono mu, aż
78 materiałów
.