Właśnie opublikowano dane dotyczące temperatur w 2021 roku, zebrane w ramach programu Copernicus. Projekt został powołany przez Unię Europejską i zajmuje się m.in. monitoringiem środowiska, pogody oraz zmian klimatycznych. Okazuje się, że
ostatnie siedem lat było najcieplejsze w historii, a 2021 rok został zdecydowanym liderem
.
"Europa doświadczyła w tym roku najcieplejszego lata w historii, choć było ono zbliżone do poprzednich najcieplejszych lat - 2010 i 2018" - napisano w informacji prasowej.
Średnia roczna temperatura była wyższa o 0,3 stopnia Celsjusza od poziomów z lat 1991-2020 oraz o 1,1-1,2 stopnia Celsjusza od temperatury z epoki przemysłowej z lat 1850-1900. Stale rosły także
stężenia gazów cieplarnianych
w atmosferze.
To wszystko skutkowało intensywnymi opadami, upałami czy pożarami. Obfite deszcze w Europie Środkowo-Wschodniej doprowadziły do powodzi m.in. w Niemczech, Belgii, Luksemburgu i Holandii.
Pobito również europejski
rekord maksymalnej temperatury,
który odnotowano na Sycylii - zarejestrowano tam
48,8 stopnia Celsjusza
, czyli o 0,8 stopnia więcej od poprzedniego rekordowego wyniku.
Długotrwałe pożary najmocniej dotknęły tereny wschodniej i środkowej części Morza Śródziemnego - szczególnie Turcję, gdzie ponad 4000 pracowników służb ratowniczych próbowało ugasić pożar:
O postępujących zmianach klimatu dotkliwie przekonała się również Rosja. Nawet w najzimniejszym regionie, Jakucji, pożary spaliły obszar większy niż Portugalia.