W dobie internetu
scam
staje się coraz popularniejszą formą
oszustwa
. Najprościej mówiąc, w sieci jest to próba bezpośredniego wzbudzania zaufania poprzez masowe wysyłanie wiadomości w formie elektronicznej.
Scamerzy korzystają z naiwności internautów i naciągają ich zazwyczaj na pieniądze.
W ostatnim czasie na facebookowych forach można zauważyć
boty
, które próbują oszukać ludzi na
zyski w kasynach internetowych.
Masowo zachęcają do gier i pokazują swoje rzekome wygrane:
W ubiegłym roku prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym chciał sprawdzić, czy influencerzy promują tzw. scam.
- Rozpocząłem postępowanie wyjaśniające, które ma ustalić zaangażowanie influencerów w promowaniu scamu. Sprawdzimy, czy twórcy weryfikują oferty komercyjnej współpracy i jak się zachowują, gdy zostaną wykryte nieprawidłowości, w tym czy wycofują się z reklamowania produktu bądź oferują naprawę szkody swoim followersom. Nie można bezrefleksyjnie decydować się na wątpliwą współpracę tylko z pobudek finansowych. Każdy influencer powinien przestrzegać prawa przy promowaniu produktu bądź usługi oraz brać odpowiedzialność za swoje działania - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Niedawno jeden z youtuberów założył fikcyjną firmę i wysłał ofertę scamu do 100 influencerów, by sprawdzić, czy Ci weryfikują oferty, które otrzymują: