fot. Facebook/Lotnisko Chopina
Firma konsultingowa Henley&Partners zaktualizowała właśnie swój
"Indeks Paszportów"
. Z sierpniowego rankingu wynika, że "najsilniejszym" paszportem na świecie jest singapurski. Jego posiadacze mogą podróżować bez wizy do 193 krajów.
Polska
znalazła się na piątym miejscu.
Henley Passport Index
to najbardziej znany ranking paszportów, który jest regularnie aktualizowany od 18 lat. Oparty jest na danych pozyskiwanych z Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) i obejmuje 199 paszportów oraz 227 różnych miejsc podróży (państw i terytoriów). Ranking tworzy się na podstawie liczby państw, do których posiadacze paszportów mogą wjechać bez wizy lub jeśli mogą taką wizę uzyskać automatycznie w dniu przyjazdu albo na podstawie ETA - Elektronicznej Autoryzacji Podróży. Nie zalicza się natomiast państw, do których trzeba uzyskać e-Visę czyli wizę elektroniczną, ale autoryzowaną przez rząd.
Przy tworzeniu indeksu zakłada się także m.in., że paszport jest ważny, jest "normalny" czyli nie jest tymczasowy lub dyplomatyczny, posiadaczem paszportu jest osoba pełnoletnia, posiadająca niezbędne szczepienia, a wjazd do kraju docelowego odbywa się w celach turystycznych lub biznesowych.
Jak wynika z najnowszego rankingu zaktualizowanego w sierpniu, najsilniejszym paszportem dysponują obywatele
Singapuru
, którzy mogą bez wizy odwiedzić 193 państwa/terytoria. Na drugim miejscu z wynikiem 190 państw znalazły się Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Hiszpania i Szwecja. Trzecią pozycję zajmują natomiast Austria, Dania, Irlandia, Luksemburg, Holandia oraz Wielka Brytania. Paszporty tych państw pozwalają na wjazd do 189 państw. Do 188 państw mogą natomiast wjechać posiadacze paszportów Belgii, Malty, Norwegii i Portugalii.
Polski paszport
, z którym można wjechać do
187 państw
, znalazł się na piątym miejscu w rankingu, obok paszportów Czech, Nowej Zelandii i Szwajcarii. Na szóstym miejscu (186 państw) są paszporty Australii, Kanady, Grecji i Węgier, a na siódmym (185 państw) - Litwy i Stanów Zjednoczonych.
Ostatnie, 107. miejsce zajmuje paszport
Afganistanu
, którego posiadacze mogą wjechać do 27 państw. Najsłabsze paszporty to również te wydawne w Iraku (106. miejsce, 29 państw), Syrii (105. miejsce, 30 państw) i Pakistanie (104. miejsce, 33 państwa).
Warto przypomnieć, że w
2018
roku Polska zajmowała 13. miejsce z wjazdem do 175 państw. W
2021
roku było to 10. miejsce, polski paszport gwarantował wówczas wjazd do 182 państw.
Pełen ranking wraz z metodologią można zobaczyć
tutaj
.